неделя, април 30, 2017

Неделя на мироносците

Таня Илиева 

Третата неделя след Пасха , църквата прави възпоменание на жените мироносци и праведния Йосиф Ариматейски и Никодим - тайните последователи на Иисус Христос . 
Със богослужението си Църквата отново ни отправя към Голгота , към Кръста на Иисус Христос , от което  снемат Тялото Му  и Йосиф Ариматейски и Никодим го погребват в гробницата . И след това жените отиват на гроба му , за да помажат Неговото Тяло с благовонни масла , и първи са видяли неговото Възкресение .
Света Мария Клеопова , мироносица , е дъщеря на праведния Йосиф  Обручник от първия му брак . Пресвета Богородица е живяла заедно с дъщерята на Йосиф , и те се заобичали като две сестри . Мария била омъжена за неговия по млад брат ( т.е. нейният чичо Клеопа) , и затова тя се нарича Клеопова . Нейно дете бил свещеномъченик Симеон , апостол един от 70 те , той бил втори епископ на Йерусалимската църква .

Света Йоана , съпругата на Хуза , домоуправителя на цар Ирод , тя била една от жените , които следвали Иисус Христос по време на неговите проповеди , и му служила заедно с другите жени след Кръстната му смърт , тя заедно с другите жени отишла на Гроба Му и чула вестта за Възкресението Му .

Праведните сестри Марта и Мария които са вярвали в Христос още преди възкресението му , свидетели на възкресението на Лазар и убийството на свети Архидякон Стефан , преследвани при гоненията на Йерусалимската църква и отишли в изгнание с брат им Лазар , на когото са помагали да се разпространява Евангелието в различни страни . Времето и мястото на тяхната кончина са неизвестни .
Неделя на жените мироносци се смята за празник на всички жени християнки .







събота, април 29, 2017

Международна конференция за мир в Египет

Таня Илиева 
На 27 април 2017 година ,  сутринта в Кайро  е започнала международна конференция за мир ,    която се провежда в сунитския университет ,, Ал- Ахзар " в Кайро , където участие са взели Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей Константинополски , великия имам на университета Ахмад Ал Таиб и папа Франциск .  Също така са участвали представители на различни политически ,религиозни и академични среди


Патриарх Вартоломей в  речта си при откриването  е  фокусирал изказването си върху значението на религията и междурелигиозния диалог в днешно време .
Той е направил анализ на въпроса , че религията заема много важно място и има присъствие във всички значими въпроси в наше време . В същото време , той е подчертал ,че религиите  имат решаващо значение за процесите на мир и може да се използват като мостове за разбирателство и толерантност между хората . ,, Религията може да разделя и поражда нетърпимост и насилие . Но това поведение би било по- скоро провал , отколкото същността на религията , която е да закриля човешкото достойнство . Истината е, че насилието е отричане на всяко верую и на основните доктрини " 

Бурни аплодисменти от страна на залата са предизвикали думите на Негово Всесветейшество патриарх Вартоломей ,че :,, Ислямът не може да се приравни с тероризма , тъй като понятие като терорист е чужда на всяка религия " .

Патриарх Вартоломей също е говорил за голямата важност на диалога между религиите , и че  трябва да се насърчават мирното съществуване и сътрудничеството  между отделните народи и културни общности , както и потребността на от познаването на вярата и религиозните обичаи на другите религии , за да се постигне разбирателство на основата на диалога . Също той е отбелязал , как през вековете са съжителствали мирно християни , евреи и мюсюлмани в региона на Средиземно море .

В заключение на речта той е отбелязал следното : ,, Днес можем да се справим с предизвикателствата само ако сме единни . Никой - народ , религия , наука или технология - не може да мисли , че ще разреши сам проблемите . Нашето бъдеще е общо , а пътя към бъдещето е едно пътуване, което трябва да направим заедно ".

В речта си папа Франциск е отбелязал следното ,, Религията не е проблем , а част от решението . Съществува опасността , религията да бъде погълната от временни търговски сделки и изкушавана от светската власт , които в действителност я струментализират . В свят, глобализирал много полезни технически средства , но същевременно много безразличие и небрежност , се долавя носталгия за големите въпроси за смисъла , който религиите най - добре обясняват и които приканват към завръщане към собствените​ корени : признаването на човека , който не е направен за да се изчерпи във временните земни дела , а да се насочи към Абсолюта . Поради тези причини , особено днес , религията не е проблем ,а част от решението . Като християни , не можем да призоваваме Бог като Отец на всички хора, ако не се отнасяме като братя към другите , които са създадени по Божи образ и подобие  . Нещо повече , нека признаем , че в постоянната борба срещу злото , което заплашва света , за да не бъде място за истинско братство , вярващите в божието милосърдие са убедени , че милосърдието е пътят , които е открит за всички хора , а усилията за осъществяване на универсалното братство не са напразни" .

Великият имам Ахмад Ал Таиб е заявил следното : ,, Ислямът не е религия на тероризма, както не са християнството и юдеизма . Отговорни за хаоса , които царува в света са международния трафик на оръжие и някои политически решения на международно ниво . Настъпил е момента религиите да приемат апела за мир , равенство и достойнство за всички човешки същества , независимо от вярата или цвета на кожата ."






петък, април 28, 2017

Арман Жан дю Плеси дьо Ришельо

Таня Илиева

Кардинал дьо Ришельо е френски духовник , благородник и държавник . Той е роден на 9 септември 1585 година и е починал на 4 декември 1642 година .
Станал е епископ през 1607 година , и навлиза сравнително късно в политиката , като е получил поста на държавен секретар през 1616 година . Той много бързо се издига в църквата и в държавното управление , през 1622 година той става кардинал , а първи министър на крал Луи Тринадесети през 1642 година .

Кардинал дьо Ришельо е първият министър- председател в историята на Франция .Ограничавайки властта и влиянието на благородниците , превръща кралство Франция в централизирана държава . Той успява да укрепи кралската власт . Стабилизира държавата по време на 30 годишната война . Неговата цел е била да ограничи мощта на силната по това време Австро - Испанската династия на Хабсбургите . 
През 1635 година Ришельо основава Френската академия на науките .

Той е наследен от кардинал Джулио Реймондо Мазарини 

Замъците в Европа : Швеция - замъка Калмар


 Таня Илиева


Историята на замъка Калмар започва    през    13 век , когато около отбранителната кула е издигнато укрепление     за    защита на пиратите , тогава започнал строежът. Строителството на замъка е започнал през 1280 година по заповед на крал Магнус Ладулус Шведски управлявал през 1275 година до 1290 година . Замъка е на границата с Дания и служил като граничен на Швеция . Името му на шведски означава като ,, остров на реката " . През 1397 година шведската кралица Маргрете събрала в замъка Калмар най - известните благородници   от   Дания   ,   Швеция , Норвегия , Финландия и на 20 юли 1397 година бил създаден ,, Калмарския съюз " , който обединявал всички страни в Скандинавието под короната на един владетел . И така през 1397 година ,бил провъзгласен първият крал Ерик Померански .

След войната срещу датчаните на шведският престол се възкачил Густав Първи Ваза , това било през 1523 година . Той намерил Калмар в остарял вид и започнала работа по осъвременяване . Но поради недостиг на средства не е правена пълна реконструкция . И въпреки това спасил замъка от метежниците под предводителството на Нилс Дак . През 1543 година започва ремонт на западните стени . По късно по време на управлението на Ерик Четиринадесети и Йохан Трети , замъка е бил разширен и пристроен в стил ренесанс . На изток и на юг укрепленията били пристроени и строителството завършило през 1610 година .

Според   договора    от     Роскиле   през    1658 година границата между Дания и Швеция се преместила и военното му значение се изгубило . Но през 1611 година избухнала война между Дания и Швеция и , която получила ,, Калмарска война " 

През 18 век той се използвал като затвор и склад за зърно . 
Сега замъка работи като музей . Покоите на крал Ерик Четиринадесети са най - уредени . Стените са обшити с ламперия . В ляво от голямата камина има таен вход .

В Пъстрата зала е построена в северната част на замъка през 1550 година . Вероятно е построена от крал Йохан Трети . Залата има позлатен таван , който е украсен с дървена ламперия .

Южното крило на замъка крал Йохан Трети е трансформирал  жилищните помещения в дворцов параклис , завършен през 1592 година . Неговият сводест таван е съхранил монограмите на крал Густав Втори Адолф и кралица Мария Елеонора .

През 1642 година пожар е разрушил източното крило на замъка и повредил Голямата източна бална зала , която е с размери 400 квадратни метра . Сега в нея се правят различни изложби .












четвъртък, април 27, 2017

Нови светци в Римокатолическата църква

Таня Илиева

Двете пастирчета от Фатима , Франсиско и Ясинта Марто , ще бъдат канонизирани за светци от Римокатолическата църква на 13 май . Двете деца от Фатима ще бъдат канонизирани по време на посещението на папа Франциск в Португалия , и по точно във Фатима .  Посещението съвпада със стогодишнината от появата на Дева Мария във Фатима .

Дева Мария се появява на Франсиско и Ясинта през 1917 година , като първото ѝ появяване е на 13 май . Заедно с тях е и братовчедката им Лусия Дош Сантос , която почина на 98 години през 2005 година . Франсиско и Ясинта умират съвсем млади , още като деца съответно на 11 и 10 години .

сряда, април 26, 2017

Чудотворните икони в Карея

Таня Илиева

В Карея се намират две от прочутите чудотворни икони в християнския свят , иконата ,, Достойно есть " и ,, Света Богородица Млекопитателница "
Иконата ,, Света Богородица - Достойно есть " Иконата се намирала в българската келия в местността Пение , близо до Карея . Според свидетелството  през 9 век Пресвета Богородица била възпявавана с песнопение , съставено от Козма Маюмски през 6 век ,, Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнение Серафим , без истления Бога Слова рождшую , сущую Богородица тя величаем " Чудото станало през 982 година . Килията обитавали един стар монах и послушник . Късно една вечер старецът отишъл в манастира на всенощно бдение , послушникът останал сам . По едно време се почукало на вратата . Това не било нещо необичайно на Света Гора , имало много монаси  , а планината имало отшелници , които слизали понякога при събратята си . Послушникът посрещнал госта , дал му вода . Двамата започнали да пеят молитви и да славят Бога .Стигайки до ,, Честнейшую Херувим " гостът добавил , че там където живее се изпълнява по друг начин ,а той бил следния ,, Достойно есть,   яко  воистину блажити тя , Богородица , присниблаженную и    пренепорочную , матер   Бога ,   нашего " . В  този момент   иконата на   Света   Богородица.   ,   засияла , а послушникът се изпълнил с неизказана радост и заплакал със сълзи на умиление . Послушникът помолил госта си да запише словата и понеже нямало хартия и принадлежности за писане , непознатият монах го записал с пръст на каменна плоча . Той се нарекъл смирения Гавриил . След като старецът се прибрал , послушника му разказал за случилото се . Те отишли в Карея и разказали за случилото се . Иконата била пренесена в Карея , където се намира и до днес .
Другата чудотворна икона е ,, Света Богородица Млекопитателница " .Тя е много рядка икона .Тя изобразява Пресвета Богородица как кърми Младенеца Иисус Христос . Иконата първо е била в манастира ,, Свети Сава Освещени" в Йерусалим . Свети Сава я е завещал , заедно с посоха си , на бъдещия Сава ,царския син , който трябвало да дойде в манастира като обикновен мирянин . По време на поклонението пред гроба на свети Сава Йерусалимски , според предсказанието , здраво закрепената игуменска патерица е трябвало да падне .

През 13 век , когато дошъл сръбският монах Сава , предсказанието се сбъднало . Така свети Сава Сръбски получил в дар патерицата на свети Сава Йерусалимски , иконата била при свети Йоан Дамаскин . След като се върнал на Света Гора , свети Сава положил иконата на Света Богородица Млекопитателница в постницата в Карея . Тя е поставена по изключение в отляво на царските двери , мястото , което принадлежи на Иисус Христос .


Бел. Таня Илиева 
Свети Сава Сръбски по произход е сръбски  принц , третия син на княз  Стефан Неманич и Анна Неманич , която след монашески  подстриг е приела името Анастасия . И след  смъртта ѝ е канонизирана като преподобна Анастасия Сръбска .











вторник, април 25, 2017

Карея - столицата на Света Гора-Атон

Таня Илиева 

Карея е административният център на Атонската монашестка република . Тя е неголям град , които се намира в южната част на Атонският полуостров , на осем километра от пристанището Дафни , на 370 метра надморска височина . В Карея се намират органите на управление на републиката .   Те са Свещеният Кинотис и Свещената Епистасия . 

Според сведенията , Карея  е основана от първите монаси , заселили се на Атон . И те основали свой административен център , които нарекли Протат . Името на Карея идва по късно , заради многото орехови дървета , които растат в околността . 

Върховната власт според това , което е написано в Устава на Света Гора е предоставена на    Свещеният Кинотис   - това е правителството , което се състои от упълномощени представители на 20 - те атонски манастири . Свещиният Кинотис  заседава сградата Протат , която се намира в  центъра на Карея . 

Изпълнителната власт е Свещената Епистасия . Всичките 20 манастира се делят на пет групи по четири  манастира . И всяка година една от групите прави Свещената Епистасия .  Председател на Епистасията е представител на първия измежду манастирите . Съставът на Свещената Епистасия се променя всяка година на 1 юни . 

Република Гърция има представител на Света Гора , и той е губернатор . Резиденцията му се намира на Света Гора , в Карея . 

Дори и да е част от Република  Гърция  , църковната юрисдикция е на Вселенската патриаршия . В този момент викарният епископ , който момент е Хризостом Родополски , той представя  Негово Всесветейшество патриарх Вартоломей  .

В  центъра на Карея се намира Протатският храм , изписан от Мануил Панселина . В олтара се намира една от светините на християнският свят иконата ,, Достойно есть " , чиито празник се чества на 11 юни и на вторият ден на Възкресение , когато се прави лития през всички манастири . 

Църквата е била построена от Константин Велики . Редом до византийската кула , се издига сградата на Светата Община , където се пази първият Устав на Света Гора наречен ,, Трагос " има богата библиотека и много свещени реликви .














понеделник, април 24, 2017

,,Градината на Пресвета Богородица " нов български филм за манастира Зограф(трейлър)

Филмът  е нова продукция на PavloFFilms и е предназначен за широка аудитория . Той е предназначен преди всичко за хора , които навлизат тепърва в православието  и религията. Религиозната тема е представена обективно . Филма е поглед към монашеската общност  . Има английски , гръцки и руски субтитри .

неделя, април 23, 2017

Братска трапеза в манастирски комплекс ,, Свети великомъченик Георги Победоносец " с .Мърчаево

Таня Илиева

Днес , Томина неделя в манастирския комплекс ,, Свети великомъченик Георги Победоносец " село Мърчаево , беше организирана  братска трапеза ,  по  повод на годишнината от освещаването на храма.

Село Мърчаево се намира в полите на Витоша . Духовен център на селото е   построената  през    1908 година    църквата    ,,   Свети Георги Побеносец " . Тържественото освещаване на храмът е било на Томина неделя , а ктиторите са били братята Рокоманови , които са били бежанци от Македония , дошли след погрома на Илинденско- Преображенското въстание през 1903 година . Според сведенията братята намерили златно съкровище сред останките на старата крепост ,, Градището " и така била построена църквата . Над изображението на патронната ниша има следи от изстреляни девет куршума , като виновните за това били наказани за това светотатство свише . Днес църквата в Мърчаево е обновена и благоустроена . Енорийският свещеник отец Илиян Илиев и неговата съпруга Жоржета са превърнали храма като място за събиране на млади и стари .   





София - премъдрост Божия

Таня Илиева

В понеделник след Томина неделя , се почита въплътената Божия Премъдрост - София - Бог Слово -  Иисус Христос и според традицията на този ден Му се въздава слава в храмовете . 
Думата ,, София "означава премъдрост . Тя се среща вехтозаветните книги като Притчи Соломонови , Премъдрост Соломонова и Премъдрост на Исус , син Сирахов , тя е олицетворение на висшата   мъдрост и творческата любов на Бог , на неговата светоустройническа воля , като източник на живота и оръдие на творението . Християнската традиция , започваща от времената на апостолите , отъждествят София с второто лице на Светата Троица , Синът Божии , Иисус Христос .


събота, април 22, 2017

Томина неделя ( Антипасха)

Таня Илиева 

Томина неделя е празник , които се празнува в църквите в неделята след Възкресение Христово , известен  е още като Антипасха . Антипасха означава ,, подобие на Пасха " , думата   е    с  гръцки корен от άντι - подобие        Πασχα   - Пасха . 

Първото упоменаване на Антипасха се намира в антиохийското произведение ,, Апостолски постановления " написано около 380 година   , описанието на йерусалимското богослужение на този ден в ,, Поклоничеството на Егерия " датирано около 400 година.

В древната Църква кръщението на новопосветените християни или неофити ставало на литургията на Велика събота и на Възкресение Христово . Първите осем дни след кръщението неофитите носели бели одежди и ги сваляли на осмият ден , т. е . на Антипасха . И от този обичай едно от известните  названия в римокатолическата църква е ,, Ден на Господа в бяло " , затова при православните първата седмица от Великден е Светлата седмица . Свалените бели кръщелни одежди имат символично значение - един от външните признаци на тайнството се свалят , а неговият вътрешен смисъл е просвещението и Светата истина остават завинаги в сърцето на покръстеният . 

Богослужението е свързано с възпоменанието за двете появявания на Иисус Христос на апостолите , първо вечерта  на Възкресение - всички десет апостоли били там , а Тома отсъствал и после на осмия ден пред вече всички апостоли ,в това число и Тома , които изразил съмнение и казал че , ще повярва когато сложи пръст в раните на Иисус Христос . На този ден всички християнски вероизповедания   четат Евангелието на Йоан 20:19-31 . 
Със своето явяване на апостол Тома , възкръсналият Господ уверява , че неговото възкресение  не е мнима плът , прозрачна , а действително причиста плът , която е била прикован на кръста и на която са останали  рани , даже и след Възкрасението . 

Важна тема на празника е обновлението на цялото творение в резултат на Възкресение Христово . В древнохристиянското богословие Възкресение Христово се споменава  в Посланието на Варнава от края на І век  , като денят на Възкресението е ден на началото на Божието творение , описаното в книга Битие е и едновременно и осми ден , началото на бъдещето Царство , в което няма край . И така Антипасха е осми ден след Възкресение Христово , се явява като предобраз на Царството Божие и първи ден от обновлението Христово в света . Григорий Богослов пише в проповедта си за Антипасха следното :
,, Нека  да е пролетта на земята , пролет духовна ,    пролет  на душата , пролет на тялото  ,  пролет   видима  ; и ако ние участваме в нея , това ще прекрасна промяна , която е обновление за цялота земя в името на обновения живот на Иисус Христос "

От 18 век в Римокатолическата църква на Антипасха е установен обичая на първото причастие на децата .

петък, април 21, 2017

Църквата,, Свети великомъченик Георги" в Лод ( Лида)







Таня Илиева 

Църквата на свети великомъченик Георги  Победоносец в Лида е построена на мястото ,  където е бил погребан . 

В старите писмени документи тази църква се споменава от дякон Теодосий в ,, Местоположението​на Светата земя " писано през 530 година . Според написаното от Теодосий от мощите на свети великомъченик Георги Победоносец са произлезли много чудеса .

Голямата базилика в Лида , е изобразена в Мадабатската карта от втората    половина на   6  век  .  Според сведенията на Вилхелм Тирски от 12 век , църквата е била построена от император Юстиниан Велики .

Централната базилика е била с размери 47 метра на 24 метра , имала три нефа и апсиди . Тя била построена през периода 5-7 век , възможно е да е на мястото на по рано съществувала църква . До ден днешен са съхранени част от северната ѝ стена и част от северната ѝ страна , те по късно са станали част от съвременната ѝ визия . Останките на южната стена са включени в сега съществуващата джамия . На изток от минарето на джамията се виждат останки от византийските стени . Тази стена има правоъгълен портал с тънки пиластри . Има две двойки колони от бял мрамор с коринтски капители от византийската базилика , и те в днешно време се намират в джамията , от страната на главния вход в южната част на главният молитвен дом . На една от колоните има съхранен надпис на гръцки език .

На южната страна на базиликата има един комплекс от сгради , които са присъединени към нея .

Югозападната част на този комплекс е имало друго здание , с три нефна базилика с размери 17 метра на 11  метра , която е превърната по късно в джамия . На източната страна на малката базилика по късно е било построено едно  мало квадратно здание с размери 4 метра на 4 метра . Тази сграда с форма и конструкция прилича на църквата ,, Свети великомъченик Георги Победоносец"в Дейр - ал - Асад и тази на свети архангел Михаил в Йерусалим . Постройката е с купол и съединява южната със северната част с две правоъгълни сгради . Предполага се ,  че това е било баптистерий .

Между главната и малката базилика е разположено едно здание с апсида , която се отнася към византийския период  , и което е съществувало до 70 години на 19 век , но сега е разрушено .

Епископ Аркулф пише за един стълб , на които е бил бичуван великомъченик Георги , и където е останало изображение на светеца .

През 715 година халиф Сюлейман ибн Абд ал - Малик на 4  километра от Лида е основал Рамла , която е станала столица на провинция  Палестина . Лида се превърнала в неголямо селище , но останала с важността на религиозен център . За   съществуването на манастир ни    съобщават  монасите   Епифаний и Бернард . Епифаний споменава за съхранението на реликви свързани със страданията на свети великомъченик Георги . Тези реликви според него са се намирали в олтара . Това са били колелата , на които са измъчвали Георги и мраморният стълб , от които ставали чудеса . 

Въпреки почитта от страна на мюсюлманите към свети великомъченик Георги  , през 1010 година църквата в Лида  била разрушена по заповед дадена от халиф ал - Хаким . Храмът е възстановен от император Константин Мономах . Но , има версия че възстановяването да е започнало още при царуването на император Константин Осми . Има сведения , че за това възстановяване на църквата има и принос унгарският крал Стефан Първи , известен още като Ищван .   През 1071 година град Лида е бил превзет от селджукските турци . За съществуването на сграда за църковни нужди се съобщава в ,, История  на Александрийските патриарси " , там Севир ибн ал -Мукаф отбелязва , че мощите на великомъченик  Георги са се намирали под главният олтар на църквата . 

През месец юни 1099 година Лида е била  превзета от кръстоносците , но при отстъплението си селджуките разрушили част от църквата , защото се боели  материалите на църквата да не бъдат употребени за военни цели . За латински епископ бил назначен Роберт Руански , но гръцкото духовенство продължавало да служи в това което е останало от църквата . През 13 век кръстоносците възстановили църквата . Като в новия комплекс се намирала и резиденцията на епископа . Това била три нефна готическа постройка .

Според описанието на Йоан Фока от 1185 година , горната плоча от грабницата на великомъченик Георги се намирала в олтара под светия престол . Той разказва, че когато латинският епископ се опитал да повдигне плочата,той  не могъл да го стори . През 1191 година Салах -ад - Дин превзел Лида и заповядал да се унищожи църквата , но тя била в такова състояние ,че нямало какво да се унищожава . Камъните от готическата църква били използвани през 1273  година , за да се построи мост на няколко километра северно от Лида. Църквата била възстановена от крал Ричард Лъвското сърце . От описанието на пътешественика   Лудолф Зудгейм и на Николай от  Поджибонси  научаваме , че   в това   време църквата е била в добро състояние - 1346 година  .  Известно е  , че император Йоан Шести Кантакузин е отделял пари за реставрация на църквата . Църквата е била изрисувана с фрески , мозайки и мраморна облицовка . Също можел да се види и камъка на които е била отсечена главата на великомъченик Георги .

През 1442 година започнало по заповед на египетският султан Захир Сейф - ад - Дин Чакмаке , гонение на християните и църквата била отново разрушена . Доминиканецът Феликс Фабер е описал развалините на готическата катедрала , и споменава за построена джамия . През 1517 година в часта от църквата , която не е била разрушена и е съществувал олтара , православното богослужение било възобновено . По времето на голямото земетресение през 1837 година се разрушила северната апсида и свода на църквата . През 1832 година на 3 ноември била осветена новата  възстановена църква . 

Криптата с гробницата на великомъченик Георги е разположена в източната част храма , като към нефа водят две стълби . В храма на едната колона се намира една от оковите , с които е бил окован  великомъченика . В олтара се съхраняват в ковчег , части от мощите на  великомъченик Георги  .
Сега има гръцки манастир , които се намира срещу храма , и се преминава през пътека .











Translate