петък, август 17, 2018

Кефалония почете празника на покровителя си свети Герасим

Таня Илиева

С блясък беше отпразнувана паметта на свети Герасим Кефалонски. Той се смята за покровител на Кефалония.

Паметта му се отбелязва на 16 август и на 20 октомври. Роден е в Трикала, в заможно семейство. Баща му Димитрий принадлежал към рода Нотарас. 

Като юноша Герасим напуснал родителите си и заминал за остров Закинтос. В търсене на духовен водач той обиколил цяла Гърция, Пропонтида, посетил Константинопол  и Света Гора. На Света Гора приел велика схима и  пребивал в един от манастирите.
След благословия взета от атонските старци той  тръгнал към Йерусалим, за да се поклони в светите места. Посетил Палестина, Синай, Египет, Сирия, Герасим се върнал в Йерусалим и известно време служил в храма на Гроба Господен. Йерусалимският патриарх Герман  Пелопонесец го ръкоположил за дякон, а след това за свещеник.

Уединявал се по време на Великия пост при река Йордан, преподобни Герасим постел по 40 дни. Желаел да подражава на древните аскети, той водел живот на отшелник, той се върнал през Крит на остров Закинтос и се поселил в една пещера на върха на планината. Там той живял в уединение 5 години, хранейки се с трева. След това той се преселил в околностите на  манастира на Свети Георги. Според местното предание той служил като свещеник в църквата на праведния  Лазар и бил духовен баща на свети Дионисий Закинтоски.

През 1559 година той отишъл на остров Кефалония  и се заселил в една пещера недалеч от селището Спилия. Тук започнали да идват местните жители за съвети и благословия. Сега в пещерата   е направен параклис, където е съхранено каменното легло на преподобният. Броят на посетителите се увеличавал, и след 11 месеца Герасим се уединил в едно глухо и безмълвно място наречено Омала. Там той възстановил старата полуразрушена църква, която е нарекъл Новият Йерусалим. При църквата  възникнал женски манастир, където имало 25 монахини. Преподобни Герасим ръководил манастира в продължение на 30 години, прекарвайки живота си в трудове, пост и молитва. За благочестивият си живот той получил  от Господ дара на чудесата. По време на продължителна суша по молитвата на преподобни Герасим завалял дъжд. Преподобният лекувал различни болести и гонел нечисти духове. Той предвидил кончината си и събрал духовните си чада и им дал наставления и благословия.
Починал е на 15 август 1579 година на 71 години.

Когато отворили гроба му на 20 октомври 1581 година, за да бъдат пренесени мощите му присъствал наместник на патриарх Йеремия Втори. Когато ковчегът на монаха бил отворен, тялото му било нетленно и издавало аромат. От мощите на свети Герасим поставени в сребърна рака, са станали много чудеса и изцеления. През 1622 година официално е бил причислен към светиите от патриарх Кирил Лукарис. Тъй като денят на смъртта му съвпада с Успение Богородично, неговата памет се отбелязва на 16 август.
Преподобни Герасим се счита  като покровител на остров Кефалония, още е наричан Герасим Нови или Пелопонески.

Основните исторически сведения за живота на преподобни Герасим са съставени около 1622 година от Йеремия Кациати, който в продължение на 50 години е бил игумен на манастира на преподобни Герасим Кефалонийски. След още няколко  година въз основа на тези сведения йеромонах Митрофон от Навплион е съставил житието на преподобни Герасим. През 1625 година друго житие на преподобния било написано от йеромонах Паисий Метаксас. Житието на преподобни Герасим е влязло в съдържанието на ,, Новия Лимонарий"от свети Макарий Нотарас, архиепископ Коринтски.

Службата на светия е издавана повече от 20 пъти. За първи път тя е напечатана в Лондон през 1625 година. Службата в чест на преподобни Герасим е била съставена от йеромонах Митрофан от Навплион и свещеника Николай Гаврилопулос от остров Закинтос. Мощите на преподобният сега се намират на остров Кефалония, в женския манастир носещ неговото име. Светинята почива в стъклена рака в неголям отделен храм, в непосредствена близост до чинара, който е засаден от него.








снимки:Спирос Сакалис

Translate