вторник, януари 21, 2025

Кой може да се мери с него?


Случаят с Православна църква на Албания е сложен. незаменим ли е архиепископ Анастасий? Всеки, който е запознат с църковните въпроси, при никакви обстоятелства не може да каже категорично ,, да,, . Архиепископ Анастасий е оставил незаличима следа , по същество възстановявайки тази Църква от основата.
Въпросът за неговото наследяване винаги е бил предизвикателство. Кой може да се сравни с него?
Здравето на архиепископ Анастасий е под въпрос предвид напредналата му възраст и медицинския екип на д-р Котаниду прави всичко възможно от научна гледна точка, за да го запази жив. Той е казал на тези, които са го посещавали, че поверява бъдещето си на Божията воля. Архиепископ Анастасий е един от малкото йерарси с международно влияние, излизащо далеч извън границите на Албания.
Много имена са предложени като потенциални приемници на архиепископа на Албания, включително и гръцки епископи. Месогийският митрополит Николай се споменава поради общия духовен произход, Димитриадският митрополит Игнатий- заради връзките му с Албания. Уставът на Църквата на Албания обаче предполага тези сценарии малко вероятни.
Правителството на Мицотакис заяви, че не желае да се намесва във вътрешните работи на Църквата, оставяйки място на правителството на Еди Рама. Междувременно както Вселенската патриаршия , така и Московската патриаршия следят отблизо развитието , всяка по свои стратегически причини. И двете очевидно оценяват възможността да имат влияние, съобразено с техните интереси.
Не е моментът да се прави анализ на профилите на потенциалните наследници в Албания. Просто е очевидно, че възможността за йерарх от гръцки произход е изключително трудна, ако не и невъзможна.
Едно име обаче се откроява като ключово за бъдещето на Църквата на Албания: митрополит Йоанис от Корча, чиято роля, ако не като наследник, несъмнено ще бъде катализатор.
Къде изпрати Бог чрез хората архиепископ Анастасий? Абсолютно никъде. Няма църква, няма инфраструктура, нищо. Малко архиереи могат да постигнат това, което той направи. Бог го взе от мястото, където беше поставен, издигна го и го направи йерарх с международна величина.
,, Позицията не прави човека, а човекът прави позицията,, каза ми наскоро един приятер духовник. Анастасий взе това, което представляваше нищо и го направи ,, нещо,,.

понеделник, януари 20, 2025

Свети Евтимий , патриарх Търновски


 Таня Биринджиева
Член на рода Цамблак, Евтимий е роден около 1325 година в Търново. Образованието си получава в килийните училища в околностите на Търново. През 1350 година се замонашва и постъпва в Килифаревския манастир, който е основан от Търновския патриарх Теодосий. Патриарх Теодосий го назначава за свой помощник, пътуват през 1363 година до Константинопол и прекарват известно време в Студийския манастир, който е известен със своя център за обучение и богата библиотека. Там Евтимий става известен сред образованото духовенство от областта, тъй като е повлиян от много изключителни мислители и реформатори на духовния живот в Югоизточна Европа. Скоро след тяхното пристигане патриарх Теодосий умира. Евтимий заминава за Света гора и се установява във Великата лавра на Атанасий Отшелник.

През 1365 година Евтимий отива в Атон в днешна Гърция, тогава център на православната църква, място където са пребивавали много светли умове като Григорий Синаит, Григорий Палама, Йоан Кукузел. Премества се в Зографския манастир, там Евтимий започва да разсъждава върху правописните реформи и планира поправки в преводите на свещените книги. В един момент император Йоан Пети Палеолог заточва Евтимий на остров Лемнос по неизвестни причини, може да се предполага че той е бил против унията с римокатолическата църква. Има едно завръщане за кратко време на Света гора в манастира Зограф.
През 1371 година Евтимий се завръща в България и става основател на манастира ,, Света Троица, близо до Търново. Манастирът става център на прочутата Търновска книжовна школа. Тук той създава своето наследство, ръководейки  реформата на старобългарския език , установява правописни правила и коригира неточно преведените религиозни книги, като прави съпоставка с гръцките оригинали. Тези коригирани текстове стават модели за православните църкви, използващи църковнославянски  език: България, Сърбия, Румъния и Украйна. Той премахва старите преводи на свещените книги, които са пълни с грешки, и снабдил православните народи с нови преводи на старобългарски език, които слагат край на поводите за спорове между християните и техните ереси.  Григорий Цамблак, неговият биограф,  прави сравнение на делото на Евтимий с това на Мойсей и египетския цар Птолемей Първи.

През 1375 година умира патриарх Йоаникий и Евтимий е избран за български патриарх със седалище Търново. Поддръжник на  исихазма , Евтимий си поставя за цел да преследва ересите и моралното разложение. Той става видна фигура в православния свят и много митрополити и игумени се обръщат към него за тълкуване на богословски въпроси.

През пролетта на 1393 година синът на османския султан Баязид Първи Сюлейман Челеби обсажда българската столица Търново със значителни военни сили . След като цар Иван Шишман е извън столицата, на Евтимий е поверена защитата на Търново. След тримесечна обсада на 17 юли 1393 година османците превземат столицата въпреки силната съпротива. 
Няколко години по-късно Григорий Цамблак предполага, че превземането се дължи на предателство от един от нехристиянските квартали на Търново.

Видинският митрополит Йоасаф Бдински, съвременник на събитието го описва така:,,  Стана голямо мюсюлманско нашествие и беше извършено пълно унищожение на този град и околностите му,,
Според Григорий Цамблак църквите са били превърнати в джамии, свещениците са били изгонени и заменени с ,, учители на безсрамието,,. 110 видни търновци и боляри са били избити, но патриарх Евтимий е отстранен и изпратен на заточение в Македония, вероятно в Бачковския манастир. Предполага се, че починал някъде между 1402 година и 1404 година.  След това Търновската патриаршия престава да съществува, тъй като българската църква губи своята независимост и става подчинена на Цариградската патриаршия до 1870 година.

Известни са 15 произведения на патриарх Евтимий , включително богослужебни книги , похвални слова. Сред неговите ученици са Григорий Цамблак, Киевски митрополит и Руския  митрополит Киприян, Йоасаф Бдински , Константин Костенечки.

Интересен факт: Скалата Свети Евтимий на остров Ливингстън в Южните Шетлански , Антарктида носи името на Патриарх Евтимий Търновски.

неделя, януари 19, 2025

Възпоменание за чудото на Свети Василий Велики в Никеа


Таня Биринджиева
Днес  Църквата си спомня за великото чудо в Никея, когато Свети Василий Велики по своите молитви отворил вратите на катедралния храм.
По време на посещение в Никея император Валент, по искане на някои видни ариани, отнел със сила от православните и позволил на арианите да я заемат. Православните били поразени от това ужасно бедствие. По-късно, когато свети Василий пристигнал случайно в Никея, вярващите с плач му разказали какво е направил императорът. Светецът отишъл в Константинопол и критикувал Валент за несправедливата му постъпка. Императорът бил ядосан, но знаел, че е направил грешка, като е дал катедралата на еретиците. Той казал:,, Върни се в Никея и отсъди между страните, но не показвайте никакво фаворизиране на никоя страна.,,
Свети Василий се върнал в Никея с императорския указ и извикал арианите. Той им казал:,, Императорът ми даде власт да реша дали вие или православните ще имате църквата.,,
Те отговорили:,, Много добре, но съдете по начина, по който би съдил императорът, ако беше тук.,,
Свети Василий заповядал на арианите и православните да заключат вратите на църквата, да подпечатат със своите печати вратата и да назначат хора да я пазят. Тогава той казал на арианите да отидат да се молят три дни и три нощи и след това да се върнат. Ако вратите се отворят поради техните молитви, ще им бъде позволено да запазят притежанието на църквата. Той казал:,, Ако вратите не се отворят за вас, тогава ще се молим само една нощ и след това ще се върнем. Ако вратите ни се отворят, тогава отново православните ще притежават сградата. Ако не се отворят, тя ще бъде ваша.,,
Арианите приели това предложение, но православните смятали, че Свети Василий дава несправедливо предимство на еретиците, защото се страхува от императора. Църквата обаче била заключена, а там била поставена стража. След три дни и нощи молитви арианите не постигнали нищо, така че те продължили да се молят до обяд на четвъртия ден. Когато вратите все още не се отваряли, те навели глави от срам и си тръгнали. 
Свети Василий повел православните в църквата,, Свети Диомед,, извън  града и отслужил всенощно бдение. На следващата сутрин йерархът повел литийно шествие обратно към катедралата, докато хората пеели ,, Святий Боже,, . Като спряли пред вратите на църквата, той им заповядал да вдигнат ръцете си към небето и да извикат:,, Господи , помилуй". След това помолили и свети Василий три пъти прекръстил вратите и извикал:,, Благословен е Бог на християните винаги, сега и винаги, и во веки веков".
Изведнъж станало земетресение, което счупило ключалките, хвърлило на пода решетките и разцепило печатите, а след това вратите се отворили. Свети Василий влязъл в сградата с всички православни. Отслужил литургия, и отпуснал вярващите.
Много ариани , дошли да видят какво ще се случи, се отказали от ереста си  и се върнали в Православието. Що се отнася до Валент, той бил удивен, когато чул за това велико чудо, но не приел православието. По-късно бил ранен в битка и се скрил в една плевня, пълна със слама. Неговите врагове обградили плевнята и я подпалили. Злият тиранин загинал в пламъците, а душата му отишла във вечния огън.

събота, януари 18, 2025

10 факта, които трябва да знаем за свети Атанасий Александрийски( Велики)


Таня Биринджиева
  1. Той е бил велик ранен християнски защитник на пълната божественост на Господ Иисус Христос                                                                Човешки казано, неговата защита на божествеността на Христос, както е изповядана в Никейския символ на вярата от 325 година и след това развита в редица негови трактати е била предназначена да запази тази фундаментална християнска истина
  2. Той присъ ства на събора в Никея през 325 година                                                                           Вероятно роден в християнски дом в Александрия около началото на 4 век - вероятно не по-рано 299 година сл . Христос- Атанасий е ръкоположен за дякон в Александрия през 320-година и в това си качество присъства на Никейския събор през 325 година. Този събор е призван да разреши теологичната криза, породена от учението на Арий.
  3. Избирането му за епископ                                  Когато епископ Александър умира през 328 година Атанасий го наследява като епископ  срещу него се изправят мелитианите . Те са били разколническа група, която скъсва с църквата на Александрия по време на последното голямо преследване на християните 301-311 година по въпроса за подходяща църковна практика за онези които били отстъпили и след това искали да се върнат в църквата. Иронията е, че Атанасий и мелитианците заемат подобна позиция по отношение на доктрината за Троицата.
  4. Той е бил освободен от позицията си на епископ  заради подкрепата си за Никейския символ на вярата.                                                Въпреки факта , че Никейският символ на вярата бил потвърден с огромна мнозинство на Никейския събор, арианите успяват да си проправят път обратно към позицията на властта и организират премахването на редица ключови епископи, които подкрепяли Никейския символ на вярата, включително Марцел от Анкира, Евстатий от Антиохия и Атанасий.
  5. Той имал много врагове                                      Арианите и мелитианите излезли с редица обвинения срещу Атанасий. Например Атанасий бил обвинен, че извършил убийството на мелитийския епископ Арсений и след това е използвал една от ръцете на мъртвия за магически цели. Атанасий  трябвало да отиде в Трир, за да се яви пред император Константин, за да опровергае двойното обвинение в убийство и магия. Когато влязъл в стаята, Атанасий първо се убедил , че обвинителите му знаят как изглежда Арсений. За тяхно огорчение ,, убитият,, Арсений бил жив и здрав и се криел в самият град Трир. Но когато Атанасий бил обвинен , че искал да спре доставките на царевица от Египет за Константинопол , ако бъде приет отново Арий обратно в Църквата.Атанасий  признава истинността на твърдението и е заточен в Северна Франция от  336 до 337 година
  6. Това е първото от петте изгнания, четири които са за неговата защита на божествеността на Христос срещу арианството. Двете най-дълги , от 339 до 346 година и 356-361 година са съответно в Рим и египетската пустиня. Именно тогава е измислена поговорката,, Атанасий срещу света,, 
  7. Подбира внимателно думите си                         Заслужава да се отбележи, че Анастасий не използва често термина,, единосъщен,, открит в Никейския символ на вярата, за да изложи божествеността на Христос, по-специално , че той е ,,единосъщен с Отца,, до 350 година. Дотогава Атанасий е използвал други твърдения и образи, извлечени от Писанието, в своята защита на божествеността на Христос.
  8.  Той написва първия трактат, защитаващ пълната божественост на Светия Дух през 358 -359 година.                                                  Неговият близък приятел епископ Серапион от Тмиус, град на делтата на Нил, му разказва за бинитаризма на някои хора в неговата църква, които изповядват , че Христос е пълен Бог, но твърдели, че Светият Дух трябва да бъде включен сред ангелските същества. Има три писма от Атанасий до Серапион които защитават божествеността на Духа.
  9. Биографията на свети Атанасий Велики          Биографията на Атанасий е написана от египетския монах Антоний и тя играе ключова роля в обръщането на Августин от Хипон през 386 година. Сред нещата които разказва Антоний е феноменалното наизустяване на Библията от Атанасий. Най-вероятно Атанасий също е знаел наизуст и Светото Писание
  10. Едно от писмата на Атанасий съдържа най-ранния пълен списък на новозаветните книги, които отговарят на новозаветния канон.           Писмото от Възкресение Христово от 367 година на Атанасий съдържа първия известен списък от Новия завет, който отговаря точно на съвременния списък на новозаветния канон. Наред със  Стария завет, Атанасий обявява тези книги като ,, извори на спасението, за да могат жадните да се наситят с живите думи, които съдържат. Само в тях е провъзгласено учението за благочестието,,                                                         

петък, януари 17, 2025

Свети Антоний велики - основоположник на монашеския живот


 Таня Биринджиева 

Свети Антоний е роден през 251 година сл.Хр. много благочестиви родители. Той редовно посещавал църквата заедно с родителите си и задълбочено наблюдавал службите, искайки да обогати духовното си израстване. Родителите му починали, когато той бил на 18 години. Той живеел заедно със сестра си и се грижел за семейните дела. Един ден по време на литургията той чул думите на Христос които бил казал на един богат млад мъж,, Ако искаш да бъдеш съвършен, иди продай всичко, което имаш, раздай го на бедните и ела след Мене,,
Той бил толкова впечатлен от тези думи, че решил да направи това, което Христос казал на младежа. Той разпродал имотите си, раздал парите си на бедните и поверил сестра си в християнски дом за девици, тъй като по това време още нямало манастири. Тези, които искали да се усамотят , строели килии на малко разстояние от града и живеели там.  Това направил и Антоний. 
В района имало един стар отшелник. Антоний последвал примера му, като молел, размишлявал и постел, за да преодолее многото изкушения , които са присъщи на младите мъже. Той се пробуждал и оставал без сън дни наред, ядал веднъж на ден, понякога по два пъти и спял на земята. Той смятал,че младите мъже трябва да измъчват телата си колкото е възможно повече, така че тяхната устойчивост на физически и духовни болести да бъде по-висока. Минали години. За да продължи духовната си борба, на 35 - годишна възраст той заминава за пустинята, където намира изоставена крепост, в която се заселил. Напълно изолиран,един добър християнин му купувал храна на всеки шест месеца, той следваше с по-голяма строгост аскетичния си начин на живот, като постоянно се бореше с изкушенията на Сатаната.
С течение на времето се оформя първият манастир, който е основан през 305 година сл Христа. Поради тази причина свети Антоний е известен като бащата на монашеството. От това братство възникнали още много. Скоро били установени правила, които трябвало да се спазват от всички монаси отшелници. По време на гоненията на император Максимиан Антоний и няколко други монаси пътували  до Александрия, за да насърчат и утешат многото страдащи християни . През 325 година Антоний и монасите му помагат да победят арианските еретици на Първия вселенски събор в Никея. На него се приписват много чудеса. Славата му достига до Константинопол. Император Константин Велики и синовете му пишат писма за неговата благословия и съвет.
Свети Антоний умира през 356 година на 105 години.

четвъртък, януари 16, 2025

Почитане на честните вериги на апостол Петър


Таня Биринджиева

Ирод Агрипа, внука на Ирод Велики и цар на евреите, почувствал гняв срещу Христовата църква и уби Яков, брата на евангелист Йоан. Виждайки, че това се харесало на еврейския народ, той затвори под стража в тъмница Петър, като възнамерявал да го държи до празника Пасха, да може да спечели симпатиите на народа, като им го даде като жертва. Но апостол Петър бил спасен от ангел(Деяния 12:1-19). Веригите , с които бил вързан апостола, получили от пресветото му тяло благодатта на освещение и изцеление, която се дава на верните, които ги докосват с вяра, освобождавайки ги от робството на всяко зло и болест.
За чудесата и многобройните чудеса и изцеления има свидетелства в божественото Писание, където се говори за Павел, като се казва, че християните от Ефес имали такава почит към него, неговите вещи вземани с огромно благоговение изцелявали болните от техните болести( Деяния 19:12). Не само дрехите на апостолите, но дори и сянката им извършвала изцеления. Виждайки това , хората слагали болните си на носилки и легла и ги извеждали на улицата, така че Петър когато мине сянката му ,, да осени някой от тях,, (Деяния5:15). От това църквата се научила да проявява почит и благочестие не само към мощите на техните тела, но и към облеклото на Божиите угодници.
В продължение на  три века Честните Вериги се съхранявали в Йерусалим, а тези, които страдали от болести и пристъпвали към тях с вяра, получавали изцеление от болести и страдания. Йерусалимският патриарх Ювеналий подарил веригите на Евдокия, съпругата на император Теодосий Млади, а тя от своя страна ги пренесла от Йерусалим в Константинопол.
През 1200 година Антоний от Новгород поставил веригите на апостол Петър близо до североизточния ъгъл на Света София. Там на 16 януари се извършвало специално възпоменание изобразено в  Менология на Василий Втори.
Никой от посетителите на Константинопол след управлението на латините не споменава този параклис посветен на Веригите все още били почитани в този параклис.
Всъщност един арменски поклонник от края на 14 век или началото на 15 век записва , че ги е виждал. Те изглежда са били изгубени след падането на Константинопол.
Императрица Евдокия изпратила една от веригите на най-голямата си дъщеря Лициния Евдокия , съпруга на император Валентиниан Трети, която построява църква на хълма Есквилин, посветена на апостол Петър, и поставя там веригите в нея. Това се случило  на 1 август, поради което празникът на Запад се отбелязвал до 1960. В Рим имало и други вериги, като тази, с която е бил оковал апостол Петър по време на деветмесечния му затвор в Мамертинския затвор близо до Форума, с която апостол Петър бил окован преди мъченическата си смърт при Нерон. Те също били поставени в църквата. Говори се, че когато били сравнени двете вериги те по чудодеен начин се сливат в една неразрушима връзка. Заради това чудо императрица Евдокия построява базиликата Свети Петър в окови и я посвещава на апостола през 442 година. В днешно време реликвата се съхранява в златна урна под главния олтар.

понеделник, януари 13, 2025

Десет години от канонизацията на преподобни Паисий Светогорец


 Таня Биринджиева

Днес се навършват 10 години от канонизирането на преподобни Паисий Светогорец. По целия свят се очакваше с нетърпение това радостно събитие и дори се строяха църкви , като хората бяха уверени, Паисий Светогорец скоро ще бъде прославен в редиците на светците. На 13 януари 2015 година, любимият на милиони, почитаният старец Паисий Атонски ( Езнепилис) беше канонизиран за светец- само 20 години след преминаването си в другия свят. В момента по света има стотици църкви и параклиси посветени на този велик аскет на нашето време. По неговите молитви и мъдри съвети са получили помощ мнозина и са устояли на бурите на живота и са успели да намерят пътят на спасението.
Днес съм подготвила за вас избрани поучения на известния атонски старец на различни житейски теми, които може да намерите в поредицата от книги,,Истории и притчи на свети Паисий Светогорец,,
  1. НЕ ВЯРВАЙТЕ НА УШИТЕ СИ- Не вярвайте лесно на това, което чувате, защото някои говорят дотолкова, дотолкова което те разбират. 
  2. БЪДЕТЕ СЕБЕ СИ- Нека всеки се радва как го е създал Създателят
  3. НАПИШЕТЕ КАКВО ВИ ПРАВИ ВПЕЧАТЛЕНИЕ- Запишете какво ви прави впечатление. Ако го запишете и постоянно мислите за него, няма да можете да го забравите лесно и ще започнете да го правите.
  4. ИМАЙТЕ ТЪРПЕНИЕ- По-добре на теб да ти е трудно, отколкото на някой друг заради теб.
  5. ДАВАЙТЕ И НЕ СЪЖАЛЯВАЙТЕ- Никой псалм не казва, неправедните просперират. Но Господ се грижи за преведните.
  6. УДРЯЙТЕ , ДОКАТО ЮТИЯТА Е ГОРЕЩА-Ако човек от малък не се възползва от благоприятните възможности, които му се дават, тогава дяволът се възползва от това. Защото поговорката гласи:,, Удари , докато желязото е горещо,,
  7. УВАЖАВАЙТЕ ДРУГИТЕ-Уважавайки ближния си, човек уважава себе си, но в същото време не се съобразява със себе си.
  8. НЕ СЕ ТОРМОЗЕТЕ- И ако мислите бяха духовни, тогава човекът би изпитал духовна утеха и не би страдал от главоболие.
  9. НЕ СЕ СТРАХУВАЙТЕ ДА ЖЕРТВАТЕ СЕБЕ СИ- Хората се стремят да изпитват радост, но за да дойде радостта, човек трябва да се жертва.
  10. ПОВЕРЕТЕ ВСИЧКО НА БОГ-Винаги, каквото и да правите, казвайте,, ако Бог пожелае,, , за да не ви се случва това, което се е случило с един самоуверен човек .

петък, януари 03, 2025

Нови правила за посещение на Света гора


 Таня Биринджиева

На Света гора Атон считано от 1 01 2025 година се въвеждат ограничения за посещения. Решението е взето с оглед на увеличението количеството на посетителите и необходимостта да се съхрани монашеското спокойствие и молитвен порядък.  
Според новите правила максималният брой поклонници , които могат да бъдат настанени в манастирите и монашеските селища на Света гора, ще бъде строго ограничен, както следва:

  • За свещените скитове: максимум 200 поклонници
  • За кириакон( централните църкви) на други скитове: максимум 50 поклонници на месец
  • За килии и колиби: максимум 20 поклонници на месец
  • Поканите трябва да бъдат изпратени не по-късно от 12 :00 часа в деня преди пристигането.
  • Групи по-големи от 5 поклонници са забранени, освен ако не са ученици, монаси или военни
Достъпът на поклонниците ще бъде разрешен изключително въз основа на покани. Преместването и искането за настаняване в други килии или манастири без официална покана от тях е строго забранено.

Освен това, по време на големи празнични периоди, ще бъде разрешена временна гъвкавост, но само с одобрение на Поклонническата служба на Атон.
За да се предотврати пренаселеност, всички поклонници трябва да поискат и получат одобрение от Службата за поклонение най- малко един ден преди пристигане, до 12:00 часа.

четвъртък, януари 02, 2025

Свети Серафим Саровски за отчаянието



Както Господ е загрижен за нашето спасение, така и дяволът, убиецът на хората, се грижи да доведе човешката душа до отчаяние.

Предателят Юда беше малодушен и неопитен в борбата, поради което дяволът, като го видя в състояние на отчаяние, нахвърли и го убеди да се обеси.

Петър, страховитата скала, паднал в голям грях и опитен в борбата, не се отчая и загуби присъствието на Духа, а проля горчиви сълзи от горещо сърце и като видя това, дяволът избяга от него като изгорен от огън.

Така, братя, преподобни Антиох учи, че когато ни сполети отчаяние, не  трябва да му се поддаваме, а укрепени и обхванати от светата вяра, да кажем с голяма смелост на лукавия дух (дяволът):,, Какво имаш ти с нас О, отстъпник от Бога, беглец от небето и роб на злото! Божият син има власт над нас, укрепени от честния Му кръст, тъпчим твоята змийска глава ,, 





Translate