четвъртък, януари 16, 2025

Почитане на честните вериги на апостол Петър


Таня Биринджиева

Ирод Агрипа, внука на Ирод Велики и цар на евреите, почувствал гняв срещу Христовата църква и уби Яков, брата на евангелист Йоан. Виждайки, че това се харесало на еврейския народ, той затвори под стража в тъмница Петър, като възнамерявал да го държи до празника Пасха, да може да спечели симпатиите на народа, като им го даде като жертва. Но апостол Петър бил спасен от ангел(Деяния 12:1-19). Веригите , с които бил вързан апостола, получили от пресветото му тяло благодатта на освещение и изцеление, която се дава на верните, които ги докосват с вяра, освобождавайки ги от робството на всяко зло и болест.
За чудесата и многобройните чудеса и изцеления има свидетелства в божественото Писание, където се говори за Павел, като се казва, че християните от Ефес имали такава почит към него, неговите вещи вземани с огромно благоговение изцелявали болните от техните болести( Деяния 19:12). Не само дрехите на апостолите, но дори и сянката им извършвала изцеления. Виждайки това , хората слагали болните си на носилки и легла и ги извеждали на улицата, така че Петър когато мине сянката му ,, да осени някой от тях,, (Деяния5:15). От това църквата се научила да проявява почит и благочестие не само към мощите на техните тела, но и към облеклото на Божиите угодници.
В продължение на  три века Честните Вериги се съхранявали в Йерусалим, а тези, които страдали от болести и пристъпвали към тях с вяра, получавали изцеление от болести и страдания. Йерусалимският патриарх Ювеналий подарил веригите на Евдокия, съпругата на император Теодосий Млади, а тя от своя страна ги пренесла от Йерусалим в Константинопол.
През 1200 година Антоний от Новгород поставил веригите на апостол Петър близо до североизточния ъгъл на Света София. Там на 16 януари се извършвало специално възпоменание изобразено в  Менология на Василий Втори.
Никой от посетителите на Константинопол след управлението на латините не споменава този параклис посветен на Веригите все още били почитани в този параклис.
Всъщност един арменски поклонник от края на 14 век или началото на 15 век записва , че ги е виждал. Те изглежда са били изгубени след падането на Константинопол.
Императрица Евдокия изпратила една от веригите на най-голямата си дъщеря Лициния Евдокия , съпруга на император Валентиниан Трети, която построява църква на хълма Есквилин, посветена на апостол Петър, и поставя там веригите в нея. Това се случило  на 1 август, поради което празникът на Запад се отбелязвал до 1960. В Рим имало и други вериги, като тази, с която е бил оковал апостол Петър по време на деветмесечния му затвор в Мамертинския затвор близо до Форума, с която апостол Петър бил окован преди мъченическата си смърт при Нерон. Те също били поставени в църквата. Говори се, че когато били сравнени двете вериги те по чудодеен начин се сливат в една неразрушима връзка. Заради това чудо императрица Евдокия построява базиликата Свети Петър в окови и я посвещава на апостола през 442 година. В днешно време реликвата се съхранява в златна урна под главния олтар.

Translate