неделя, ноември 17, 2024

Атонските старци: Свети Генадий Ватопедски

Таня Биринджиева

Преподобният отец Генадий заемал длъжността дохиар в славния манастир Ватопед и по време на неговата служба се удостоил да види следното чудо: през една от годините по време на службата му имало недостиг на масло, така че останал само един съд с него в наличност. Монахът, искал да запази тези останки за църковните кандила, започнал да не дава масло на братята. Но игуменът на манастира, твърдо уповавайки се на помощта на Пресвета Богородица, на чието име е посветен манастирът, му заповядал да раздава маслото на братята. Преподобни Генадий му се подчинил на волята. Веднъж, когато свети Генадий влязъл в помещението , където се съхранявало маслото, надявайки се да намери съда с масло празен, той го видял , че е пълен до горе, дори маслото било преляло през ръба на съда и изтекло през вратата на дохиария.
Тогава всички в един глас прославили Пресвета Богородица и Бог, която така майчински се погрижила за Своите раби, и от сърце И благодарили пред Нейната икона, която се намирала в дохиария( Тя и в този момент стои там)

петък, ноември 15, 2024

Три важни факта, свързани с Рождественския пост


Таня Биринджиева

  1. Филип, както повечето апостоли,бил от Галилея, северната провинция на Палестина. Именно той, според Евангелието на Йоан, води апостол Натанаил при Христос( Йоан 6:5-13) той довел при Него гърците, които искат да видят Христос( Йоан 12:21-22) , той взел участие в раздаването на хлябовете на петте хиляди души, които били умножени според словото на Господ(Йоан 6:5-13). По време на Тайната вечеря той иска да види Отца и тогава получава многозначителен отговор от Иисус Христос:,, Откога съм с вас и не Ме познаваш, Филипе? Който е видял Мен, видял е Отца(Йоан 14:8-9)                 След Възнесението Господне апостол Филип проповядва в Галилея, а след това в Гърция сред местните евреи. Еврейският първосвещеник чул за това и пристигнал в Гърция, за да спре дейността на Филип, но той публично изобличил първосвещеника, че е подкупил пазачите , които пазели Гроба Господен, и им заповядал да лъжат , че тялото на Иисус Христос е било откраднато и скрито от неговите ученици. Апостолът ходил и в други страни заедно със сестра си Мариамна проповядвайки Евангелието. Те били замеряни с камъни , затворени и изгонени.                                                                 Апостол Филип умира в град  Хиеропол  във Фригия, където преди това убил огромна змия, за която местните жители били построили храм като на божество. Той  е бил разпнат на кръст .
  2. На 21 ноември празника на Въведението на Пресвета Богородица в храма, в една от частите на вечерната служба, утренята, хорът започна да пее рождественската катавасия - това са кратки стихове, които се пеят в края на всяка от осемте песни на богослужебният канон . ,, Христос се ражда -славете Го! Христос от небето идва- посрещне Го! Възпявайте Го, люде , защото се прослави!", така звучи и ние го усещаме: Рождество вече е на прага.                                                            Освен това на празничните богослужения в периода на подготовката за Рождество - например на 6 декември, в деня на празника на свети Николай Мирликийски Чудотворец- на утренята се пеят рождественските стихири.
  3. Последните два неделни дни преди Рождество се наричат Седмици на Светите Праотци и Отци. Светите праотци са старозаветните праведници : Ной , Авраам, Исаак, Яков, прекарали живота си в послушание и упование в Бога и с това са дали своя човешки принос в подготовката на пришествието на Христос. А под свети отци  Църквата в този случай се разбира преките роднини на Христос по плът, като се започне от свети цар и пророк Давид и се стигне до праведния Йосиф. Тази неделя на литургията се чете родословието на Иисус Христос от Евангелието на Матей: Авраам роди Исаак, Исаак роди Яков, Яков роди Юда и братята му......- така нататък.                              

четвъртък, ноември 07, 2024

130 години от създаването на Неврокопска епархия към Българската екзархия (1894-2024)


 Таня Биринджиева

Неврокопска  Света Митрополия и ЮЗУ ,, Неофит Рилски " - Благоевград организират на 7 и 8 ноември 2024 година честване на 130 години от създаването на Неврокопска Епархия към Българската екзархия (1894 година-2024 година). В програмата на честването са включени учени , общественици и духовници.

Историята на християнството в региона започва с проповедта на апостол Павел в Амфиополис, по време на второто му апостолско пътуване- 49-52 година сл. Хр.
В рамките на Византийската империя е имало Никополска( Неврокопска) епископия. Понякога тя е била независима , понякога по национални и географски причини е била подчинена или обединена с някоя от съседните митрополии на Меленикос, Жична, Серес, Филипи или Драма. В средата на 15 век е издигната в митрополия.
Според едно решение от месец юли 1655 година на патриарх Йоаникий Втори, Зичнинската епархия е обединена с Неврокопската епархия, а през декември 1663 година при патриарх Дионисий Трети Жичнинската епархия е присъединена към Драмско- филипската епархия под управлението и името Митрополия на Драма- Филипи- Зично.
На 27 октомври 1882 година по време на управлението на патриарх Йоаким Трети е основана Неврокопската света архиерейска митрополия. Под нейна юрисдикция от Драмската митрополия са районите на Неврокоп (днес Гоце Делчев) и Зърново(днес Като Неврокопи) , също Разлог. Архиепископията е издигната до митрополия през 1888 година.
През 1894 година с разрешение на османското правителство е основана Неврокопска епархия към Българска екзархия. На 24 април същата година е ръкоположен първият Неврокопски митрополит Иларион, който е приет радушно от българското население.
По време на Първата световна война на 17 август 1916 година българските войски навлизат в гръцка територия и на 6 септември са окупирани три села и са духовно причислени към Неврокопска епархия.
През 1921 година седалището на митрополията е преместено от Неврокоп в Горна Джумая, а през 1928 година се връща в Неврокопи. През следващите години седалището на митрополията е местено няколко пъти от Неврокоп и Горна Джумая.
През 1951година , с новия устав на Българската православна църква, седалището е в Горна Джумая, която е преименувана на Благоевград, а през 1994 година след падането на комунистическия режим седалището се връща в Гоце Делчев.
Българските митрополити , ръкоположени от Българската екзархия, продължават да се считат за разколнически от Вселенската патриаршия  до 1945 година. След вдигането на схизмата през 1945 година Неврокопската света митрополия е част от Българската православна църква(от 1953 година Българска патриаршия)

сряда, ноември 06, 2024

Как Пресвета Богородица излекува момиче и след това дошла в дома и


 Таня Биринджиева

Тази история чух от отец Нектарий Янгстън, пазител на мироточещата чудотворна  Хавайска Иверска икона на Божията майка.

Хавайската икона е по-малко копие на Монреалската Иверска икона , която мироточи в продължение на 15 години, но беше загубена през октомври 1997 година, когато нейният пазител , брат Йосиф Муньос- Кортес , беше убит по жесток начин в Атина. Хавайската Иверска икона също е започнала да мироточи през октомври , а именно на 6 октомври 2006 година. Оттогава тя пътува и почти непрекъснато излъчва миро. По молитви пред нея са ставали и стават много чудеса и хората вярват, че Пресвета Богородица ни я е изпратила за утеха .

Може би чудесата не се случват веднага или не както искаме. Често се случват не на нас, а на някой друг. Но вярвам , че чрез тях Господ и Пресвета Богородица показват на всички нас, че са на близко, те ни помагат така, че да е за наша полза, и ако по някаква причина се колебаят с моменталната подкрепа. 
Ето и разказа на отец Нектарий: Със съпругата ми придружавахме иконата до Англия и отидохме в малка красива църква в Окланд. Там се събраха няколкостотин души.
Забелязах една семейна двойка , която беше довела малката си дъщеря. Тя беше може би 3 или 4 годишна, толкова малка.
 Те седнаха тихо недалеч от мястото, където беше иконата. Видях , че детето беше в състояние на невероятна агония. Беше очевидно, че страда и е страдала много, скръбта беше изразена на лицето и. Видях , че има рани по ръцете, краката, лицето, врата. Беше много болна. 
Погледнах я , тя също ме погледна, усмихна се леко и наведе главата си. 
Те бяха румънско семейство. Те търсеха изцеление за дъщеря си, чудо, което да и помогне. Тя имаше екзема, която причиняваше мехури. И когато се пукаха , тя имаше чувството, че киселина се излива върху кожата.

И това семейство разбрало, че иконата на Дева Мария идва в този район на Великобритания, и решили,, Може би Тя може да помогне."Те и се довериха , обърнаха се към Нея и Бог.
Епископ Ириней прочете проповедта, се което енорийският свещеник ги повика със знаци. Те се приближиха . 
Владиката я погледна и след това ме погледна мен. Имаше малко шишенце с миро от иконата, поля ръцете си и буквално избърса лицето , ръцете и краката на детето с него.

Съжалявам, все още ми е трудно да говоря за това, въпреки че измина дълго време от тогава, защото за мен е един вид изповед. В този момент аз, пазителят на иконата на Богородица, видял толкова чудеса, не можех да разбера какво се случва. Докато епископа я помазваше, тя нададе невероятно ужасяващ , смразяващ душата писък. Беше ми невероятно трудно. 

Седях наблизо и видях всичко . Тогава зададох на Бог въпроса, който никога не трябва да задаваме:,, Защо ? Защо това свято миро, което идва при нас от рая, и причинява болка? Защо?"

За духовенството и за всички , които бяха там, и за семейството беше много труден момент. Родителите взеха момичето и бързо си тръгнаха.
На следващия ден напуснахме Оксфорд. В колата бяхме епископ Ириней, дякона, един монах и аз. Телефонът на владиката извъня. Всичко, което каза по време на този разговор, беше,, Слава Богу! Да благослови Бог!"
Когато затвори, в колата настъпи тишина и аз, като бивш полицейски инспектор, попитах:,, Владико, какво се е случило?" Той отговори:,, Помните ли онова момиченце, което викаше от болка, когато я помазах? Богородица я изцели"

Вкъщи родителите чули детето да се смее и да говори в стаята си. Те влезли и попитали: ,, С кого говориш?" Момичето отговорило,, С една красива жена." Светнали лампата и видяли, че детето е напълно здраво. Всички рани били изчезнали. 
Оказало се, че същата сутрин семейството отново отишло в църквата и показало на свещеника какво се случило. 
Това дете е живяло с невероятна болка от раждането си. През целия си живот не познавало нищо друго освен болката. Целият и живот бил болка, страдание и Пресвета Богородица я изцели.
И попитах : Защо?
Тази история показва, че светците не са снимки от стената. Те живеят сред нас и искат да се приближим до Христос. Те искат да можем, да Го  разберем, така че Отец да ни прегърне чрез Него. Те искат да бъдем отново с Бог.
Как да го направим това? Самият Христос ни казва за това:,, Да възлюбиш Господа, Твоя Бог, с цялото си сърце, и с цялата си душа, и с всичкия си ум, и с всичката си сила- това е първата заповед! Втората е подобна на нея: възлюби ближния си като себе си"(Марк 12:30).

неделя, ноември 03, 2024

Преподобни Пимен Зографски ( Софийски)

Таня Биринджиева

Преподобни Пимен е роден през 1540 година в София в благочестиво семейство. Родителите му дали името Павел, тъй като е бил роден на празника на първовърховните апостоли Петър и Павел. Учил писане, иконопис, църковно пеене и свещено писание при зогрофския йеромонах Тома в старинния храм,, Свети велокомъченик Георги,, в София. Когато родителите му и духовният му наставник умират, младият 26- годишен Павел решава, че за духовното си спасение трябва да се откаже от имуществото си и да отиде в българския манастир,, Свети Георги" в Света Гора Атон. По Божието провидение се случило именно това- и Павел приел монашество под името Пимен. В манастира той водел смирен живот, изпълнен с послушание пред Бог и братята , и непрестанно се молил! Още като млад монах преподобни Пимен извършвал чудеса на духовно и телесно изцеление на своите събратя; 15 години той живял в пещерата на свети Козма и в една ,, хижа,, , рядко оставал в манастира и то само да се причасти!

На 30 годишна възраст той бил ръкоположен за презвитер. В продължение на 15 години той живял в пещерата на свети Козма Зографски, подвизавайки се в пост и молитва.

Когато светецът навършил 55 години в навечерието на патронния празник на манастира, му се явил свети великомъченик Георги Победоносец и му открил волята на Бог да се завърне в българските земи и да стане духовен наставник на народа.

Преподобни Пимен дълго размишлявал върху видението , свети великомъченик Георги му се явил отново и му повторил, че българските земи се нуждаят от духовен пастир, който да изгради и възстанови разрушените православни храмове.

Преподобни Пимен се посъветвал с наставника си и след като получил неговото благословение, се сбогувал с братята и заедно с ученика си потеглили за България.

През тези години България била под османско иго.
Народът посрещнал преподобни Пимен със сълзи на радост и умиление, а той проповядвал, лекувал болните, строял църкви, рисувал икони. Светецът възстановил около 300 църкви , 15 манастира в българските градове и села. Много църкви и манастири са изписани собственоръчно от ръката на преподобни Пимен.
Свети Пимен възстановил Черепишкия и Сухиндолския манастир, събрал монашеско братство , поставил игумени, и им заповядал да укрепяват българския народ във вярата.
Преподобни Пимен извършил много чудеса и изцеления. Така например в село Червена вода в Доростолска епархия светецът излекувал човек който бил сляп по рождение.
На гробът на светеца по Божия милост стават много чудеса и изцеления.
Житието на преподобни Пимен е написано от неговия ученик Памфилий и се съхранява в библиотеката на Зографския манастир на Атон.
В България денят на паметта на преподобни Пимен Зографски се отбелязва като ден на художника и реставратора.
Преподобни отче наш Пимене, моли Бога за нас!

Translate