Таня Биринджиева
Иконата на Пресвета Богородица която се намирала в църквата ,, Преображение Господне,, в православната духовна семинария към манастира Сокол в Румъния. През месец февруари 1854 година става известна със проливането на сълзи.
След Божествената литургия на 1 февруари 1854 един уплашен служител отишъл при еклисиарха йеромонах Исая и му казал, че е видял сълзи на иконата Пресвета Богородица. Няколко от служителите изтичали към църквата. Там всички станали свидетели на сълзите , които се стичали от очите на Пресвета Богородица. Епископ Филарет Скрибан, ректорът на семинарията, извадил иконата на Божията майка от рамката и внимателно я разгледал. Той си помислил, че това е светена вода от празника на свети великомъченик Трифон, владиката изтрил сълзите с кърпа и върнал иконата на мястото и. След това, наредил на всички да напуснат църквата, той огледал цялата църква и след това я заключил.
Няколко часа по-късно преподавателите и учениците на семинарията влезли в църквата с ректора за вечерня и всички били удивени да видят същия чудотворен поток от сълзи от очите на Пресвета Богородица.
Веднага епископ Филарет отслужил молебен и акатист към Богородица. Скоро цяла Румъния научила за това чудотворно събитие и хора от всички краища на страната започнали да пристигат в манастира Сокол, за да се поклонят на новооткритата плачеща икона на Богородица. Сълзите понякога течели всеки ден; и понякога се появявали на два, три или четири дни. В резултат на това много хора успели да видят истинското чудо от първа ръка и да станат свидетели на това чудо. Онези, които не са видели истинското чудо , са били убедени, че е станало истинско чудо, защото са виждали следи от засъхнали сълзи повърхността на иконата.
По време на Кримската война Княжество Молдова е било окупирано от австрийска войска. Генерал Паар, командващият офицер на австрийската армия, чул за иконата в Сокол и наредил на щабния си офицер да проучи докладваното чудо и да направи доклад за резултатите от него. Полковникът отишъл в манастира и разгледал иконата, която в този момент не плачела. Като не видял нещо необичайно, той върнал иконата в рамката. Взел запалена свещ и внимателно погледнал лицето на Пресвета Богородица. Изведнъж две малки блестящи сълзи се образували в очите на Богородица и сълзите започнали да текат. Офицерът се отдръпнал от ужас и възкликнал :,, Тя плаче! Това е голямо чудо! Отци, молете се на Бога!"
Полковникът докладвал какво се е случило на своя командир. Неговото описание на чудотворните сълзи от иконата е от безспорно значение, тъй като той е бил дошъл в манастира Сокол без вяра, че такова чудо е възможно. На излизане той обаче се убедил, че това безспорен факт. Това не било единственото доказателство, че се е случило истинско чудо. Има много други разкази на очевидци, включително на хора, чиято искреност ни би имало причина да се поставя под въпрос.
Разказите за плачещата икона в манастира Сокол също се разпространили в Русия и някои хора смятат, че плачещата икона , спомената във ,, Война и мир" на Толстой, може да е тази икона.
Разказът на епископ Мелхиседек Стефанеску от Румъния заслужава специално внимание. Той е един от първите свидетели на това чудо, когато бил ректор на семинарията на манастира Сокол. Спомняйки си 35 години по-късно как е видял сълзите да се леят от очите на Богородица, старецът си спомня как е предполагал причината за сълзите. Той знаел, че в миналото е имало такива икони, които от време на време плачели, и че такива събития винаги са предвещавали тежки изпитания за Христовата Църква и за отечеството.
Историята подкрепили заключението на стареца. Скоро след чудотворното появяване на сълзите молдовските княжества били подложени на тежки изпитания.
Манастир Сокол също претърпял големи трудности. Тази икона е толкова важна за румънците, колкото лаврата на свети Сергей за руския народ.
Големият религиозен и образователен център на Румъния бил разрушен. Семинарията била преместена в Яш, а местните учители и монаси са били разпръснати. Там, където се намирала славната историческа семинария, служеща почти цял век като център на религиозното образование, остава само малко начално училище. Когато семинарията се премества от манастира Сокол в Яш през 1886 година , иконата на Божията майка е пренесена в новата митрополитска катедрала в Яш.