понеделник, декември 16, 2024

Нова книга : Благодатният огън Харис Скарлакидис



Книгата за Благодатния огън на Харис Скарлакидис, архитект и магистър по богословие, е издадена досега на девет езика - гръцки, английски, немски, френски, испански, италиански, руски, румънски, сръбски. Преди около 15 години автора отива в Зографския манастир  и е предложил първото си издание за превод. Още тогава са оценени достойнствата на труда му, но манастирското издание давало предимство на други произведения, повечето написани от светогорски отци. Преди няколко години към издателството на Зографският манастир се обръща Стефанка Василева с предложение да се издаде същата книга, която тя е вече превела от по-новите издания. Трудът на Харис Скарлакидис е огромен . Последното издание се основава на 85 свидетелства, докато в първото те били 42.
Авторът използва голям брой ръкописни и други извори, докато с превода привежда и оригиналните текстове, които са поместени в голямата си част в книгата под формата на факсимилета. В изданието на Зографската света обител е работено максимално с изворните текстове. Над преводите са работили Петя Стоянова от латински език и Гоар Абовян. 
Книгата на Харис Скарлакидис са изпълнени всички условия за едно научно изследване. Интерес    представляват и възстановките на Голгота и Гроба Господен такива каквито са били през 1 век . Те са дело на автора. От книгата се успява да се предаде благодатното вълнение  от досега с това повтарящо се Божие чудо осветяващо душата със светлината на Христовото Възкресение. 

сряда, декември 11, 2024

Преподобни Даниил Стълпник


Таня Биринджиева

Преподобни Даниил живял по време на управлението на Лъв Велики, чието фамилно име било Марцел и бил от Месопотамия , от района на Самосата, от селото, известно като Марута, и чиито баща бил Илия и майка му Марта.  Той се родил след чудно видение на майка му, което се случило преди зачеването му. На петгодишна възраст родителите му го завели в манастир, за да може да получи името си. В манастира той получил името Даниил от неговия старец. И разбира се той бил посветен на Бога, изпълнявайки обещанието на неговите родители, точно като пророк Самуил бил посветен на Бог от ранна възраст. По същия начин игуменът на манастира го приема. 
Когато Даниил навършил двадесет години, той презрял нещата от света и отишъл в Коенобиума, където бил посветен в монашеска схима. Там Даниил напредва и надделява както във физическата си възраст, така и в духовната си  добродетел. След това отива при свети Симеон Стълпник и получава неговата благословия. Връщайки се в манастира той научил, че игумена е починал. Затова със сила братята на манастира го направили игумен, но той не бил много съгласен. Той напуска тайно манастира , за да отиде в Йерусалим, докато вървял , смятал да се върне при свети Симеон Стълпник за благословия. След като се върнал там, той бил възпрепятстван от него отиде в Йерусалим, той отишъл в Константинопол , където преживял много изкушения от демоните.
Той се изкачил на един стълб, без покрив той издържал на летните горещини и зимните студове. За всичко това той получил от Бог дарбата да върши много чудеса. Неговата добродетел станала известна на император Лъв, както и на неговия приемник Зенон и дори на тиранина след него Василиск. Самите те отишли и му се поклонили. След като чули нещата от неговата уста, те решили да го последват. Светецът помогнал на Христовата църква, срещу която по това време се борели еретиците.

четвъртък, декември 05, 2024

Българските светци: Преподобни Нектарий Битолски


Таня Биринджиева
Божественият Нектарий е роден в Битоля от благочестиви родители българи и при Светото кръщение получил името Николай. Когато османците възнамерявали да превземат този град, майката на светеца, работеща на хармана, заспала за кратко и видяла Пресвета Богородица, която и заповядала незабавно да бяга с мъжа си и да се скрие в непозната земя, като и казала, че османците ще превземат града.  Веднага след като видението свършило, тя съобщила   на съпруга си и те без да се бавят взели децата си, напуснали града и се скрили, докато агаряните , след като превзели Битоля, грабили и безчинствали. Така благочестивото семейство било спасено чрез застъпничестното на Пресвета Богородица, на която оттогава се поверили с особена вяра, благодарност и любов.
Бащата на Нектарий по това време вече бил в напреднала възраст и затова със съгласието на съпругата си напусна света и, като взел със себе си Николай и неговия брат, се оттеглил в манастира на Светите безсребреници Кузма и Дамян, разположен близо до съседната планина в околностите на Битоля. Там той приел ангелски образ под името Пахомий и, угодил на Господ, положил всички усилия да възпитава децата си, като ги учил на страх Божи и ги утвърждавал в правилата на християнския морал.
Животът му течал спокойно докато не се случило чудо. Местните християни имали обичай да посвещават част от плодовете и всичко, което земята давала. Такъв принос имало всяка година в памет на светите Безсребреници Козма и Дамян. Един ден когато се отбелязвала паметта им била организирана трапеза и виното свършило.  Пахомий отишъл да изимие и очисти съда от виното заедно с децата си. Но щом хванал съда, усетил, че още не е наченат и е пълен догоре с вино. Всички благодарили и прославили Бог и светите безсребреници за прекрасното вино. Николай , виждайки последите от примерния монашески живот пожелал да се оттегли на Света гора . На Света гора той избрал един старец на име Дионисий, опитен в духовния живот и, останал при него. Този Дионисий бил син на един от високопоставените благородници от Константинопол , той самия бил ученик на един от атонските старци , на име Филотей. 
Дионисий представил Николай на стареца си Филотей , който имал дара на прозорливост, преди Николай да каже нещо за себе си, нарекъл него и баща му по име и с любов го приел в своето подвижничество.

Така Николай, след като се установил на Света гора, скоро приел монашески образ с името Нектарий и безусловно се отдал на послушание на волята на своите старци и стриктно изпълнявал на своя обет.

Напразно врагът на доброто- дяволът- първо го разбунтувал срещу него в мислите му, предубедил го срещу стареца  и се опитал да го отдели от него с надеждата впоследствие да го смаже без защитата на молитвата и съветите на стареца. В крайна сметка Сатаната знаел, че докато послушникът е със стареца, е трудно да го хване в мрежите си, тъй като той има незрушима крепост срещу това- молитвата и бащинските наставления. Старецът Филотей имал освен Нектарий, имал още един послушник. Сатаната толкова озлобил този последния и вдъхновен от омраза и завист към Нектарий, открито казвал на старците Филотей и Дионисий да прогонят Нектарий, иначе ще убие или него, или себе си. Старците треперели от ужас, когато чували за тези демонични планове. Напразна убеждавали нещастника и го молели да смири сърцето и да потисне чувството на гняв и завист, напразно го заплашвали с Божия съд и ада: той нищо не искал да чуе, но изисквал да изпълнят желанието му . Старците предложили на Нектарий да се оттегли от тях за кратко време, докато завистливият му събрат дойде на себе си. Насърчавайки Нектарий със старчески молитви, те го изпратили при тогавашния протат на Света гора Даниил, който го приел с любов и с бащинска грижа го наставлявал и укрепил в подвизите на монашеския живот. 
По време на престоя на Нектарий при стареца Даниил, боголюбивия Филотей починал в дълбока старост. Тогава Дионисий  Ягарис, неспособен да понесе безнравственото поведение на своя ученик, поканил Нектарий да живее при него като брат по дух и оставил нещастника да търси друго място и друг старец. Така Дионисий и Нектарий прекарали живота си мирно, хранейки от своите занаяти и помагайки на бедните, както могат, докато този нещастен брат, недостигайки до чувство на смирение и покаяние, се местел от място на място, след което се оттеглил , отдавайки се на невъздържаност, умрял по жалък начин насред обществения площад, без християнско погребение. Ето какво означава да мразиш брата си да му завиждаш! Човек напълно изживява пагубните последици дори в реалния живот и често отива във вечността без никаква надежда за спасение! Трябва да се пазим от подобни богомерзки пороци!
 Накрая блаженият Дионисий , след много скърби и строг монашески живот, постигнал духовно съвършество и мирно се оттеглил при Господ. Загубата на такъв искрен приятел и баща силно засегнал Нектарий . От този момент нататък всичките му мисли, желания и надежди се пренесли в отвъдното. Желаейки бързо да се съедини със своя възлюбен и любящ Господа и да види своите старци, той се отдал на цялата строгост на пустинните подвизи: постът и бдението изтощавали телесните му сили, а духът му ставал все по-смел и вдъхновен. Врагът видял това и се измъчил. Накрая, подобно на Йов, блаженият Нектарий бил предаден на изпитание и изкушение. За да събуди у него чувство на малодушие и оплакване, врагът го поразил с тежки телесни болести, но истинският подвижник бил непоклатим и в тези страдалчески изкушения, пречистен като злато, мирно предал духа си на Господа. Било 5 декември 1500  година. След четири години неговите ученици му отворили гроба и от светите му мощи се разнасъл небесен аромат. По същото време е бил изработен кивот с изображението на светия лик на монаха на предната дъска. Светите му мощи били положени в ковчега, а той бил поставен в килийната църква.
По молитвите на светеца да се удостоим и ние с Царството Небесно! Амин!

понеделник, декември 02, 2024

Прощалното писмо на стареца Порфирий


 Докато бил в Кавсокаливския свети скит на Света гора, старецът Порфирий заповядал да изкопаят гроба му. Чрез свое духовно чадо той продиктувал прощалното му писмо със съвети и прошка към всички свои духовни чеда. То е с дата 17 юни 1991 година. Намерено е сред дрехите на монаха, поставени за погребението му.

       Мои скъпи духовни деца,
Сега, когато все още отговарям за своите способности, искам да ви дам някои съвети.
От дете винаги бях в грях. Когато майката ми ме изпрати да гледам животните в планината( баща ми беше отишъл в Америка да работи по Панамския канал за нас,неговите деца, защото бяхме бедни), там, пасах животните, прочетох бавно, дума по дума, житието на свети Йоан Колибар и много го обичах свети Йоан.
Казах много молитви, като малкото дете, което бях, на дванадесет или на петнадесет години, не помня много добре, исках да последвам примера му. И така , с много трудности , тайно напуснах родителите си и дойдох в Кавсокаливия на Света гора. Станах послушник на двама старци, истински братя, Пантелеймон и Йоаникий.
Те се оказаха много набожни и пълни с добродетели, аз ги обичах много и поради това, с тяхната благословия, дадох им абсолютно подчинение. Това много ми помогна. Освен това изпитвах голяма любов към Бог и се разбирах с тях много добре.
Но поради моите грехове Бог позволи да се разболея и старците ми казаха да отида при родителите си в моето село Йоан, Евия. Въпреки че бях съгрешил, когато бях малко дете, когато се върнах в света, продължих да извършвам грехове, които днес са много. Светът обаче ме помисли за добър и всички казват, че съм светец.
Аз обаче се чувствам най-грешният човек на света. Разбира се, каквото си спомнях, го изповядвах и познавам ,че  Бог ми е простил. Но сега имам чувството, че духовните ми грехове са много и моля всички, които са ме познавали да се молите за мен, защото, докато бях жив, смирено се молех и за вас. Сега, когато заминавам за рая, имам чувството, че Бог ще ми каже,, Какво правиш тук?" Имам само едно нещо да му кажа:,, Не съм достоен за тук, Господи, но каквото иска твоята любов,това ще стане за мен." Оттогава нататък не знам какво ще се случи. Аз обаче желая Божията любов да действа.

Винаги се моля моите духовни деца да обичат Бог, Който е всичко, за да ни направи достойни да влезнем в Неговата земнонесътворена Църква. Трябва да започнем от тук. Винаги полагах усилия да се моля, да чета църковните песнопения, Светото писание и Житията на светиите. Може и вие да направите същото. Опитах се с Божията милост да се приближа до Бога и нека да направите същото.

Моля всички ви да ми простите за всичко, което направих, за да ви разстроя.

Йеромонах Порфирий 4/17 юни 1991 година

На този ден: На 2 декември 1375 година Киприан Цамблак става митрополит на Русия , Киев и Литва


Таня Биринджиева

Митрополит Киприан Московски е роден около 1330 година в Търново, където започнал своя монашески път, впоследствие продължен в Константинопол и на Света гора. На 2 декември 1375 година става митрополит на цяла Русия поставен от константинополския патриарх Филотей . Митрополит Киприан управлявал първоначално само юго-западната част на Руската църква . През 1390 година окончателно заема Московската катедра.
Постиженията на митрополит Киприан са : способствал за сплотяването на руските княжества около  новия политически център -Москва- което повишило авторитета на московските князе, нещо което укрепило руската държава, занимавал се с реформирането на богослужението, привел го към установените канони, собственоръчно преписал някои от богослужебните книги, при него започнал прехода на септемврийското новолетие, започнало строителство на храмове и тяхното украсяване.
Митрополит Киприан умира на 16 септември 1406 година, прославен в лика на светиите след половин век, за неговите заслуги пред православната Църква. Мощите му се намират в Успенският събор в Кремъл.

Translate