Таня Биринджиева
Теодора Басараб е родена около 1300 година като най-голямата дъщеря на княз Басараб І , първият владетел на централизираната държава Влашко. За да се укрепят политическите връзки през 1322 година Басараб омъжва дъщеря си за българския цар Иван Александър . Теодора става покровителка на широка духовна и културна дейност, включваща преписване и превод на ръкописи от Света гора и Константинопол. Тя е ученичка на свети Теодосий Търновски исихаст.
Теодора и цар Иван Александър имат трима сина и дъщеря. Тя била почитана от народа, и наричана ,, Майка на България,, , заради нейните добри дела , благочестие, смирение, култура и образование, бракът и с цар Иван Александър се разпаднал , когато той се влюбил в друга жена. Теодора постъпва в манастир край Велико Търново, като приема името Теофана.
По-късно се премества в Алботинския манастир на територията на Видинска епархия, където се подвизава и мирно почива в Господа. Според една версия нейните мощи са пренесени в Белград заедно с мощите на Света Параскева Сръбска , за да бъдат спасени от османското нашествие, където се предполага, че остават до 1521 година, когато Белград е превзет от османците. След известно време султан Сюлейман Великолепни наредил мощите да бъдат пренесени в Истанбул.
За съдбата на мощите на света Теофана обаче се знае много малко и няма достоверна информация и може би те не са били пренасяни никога от Алботинския манастир в Белград.
Средновековният Алботински манастир е действал в едноименната местност по поречието на река Тополовец. Предполага се, че главната му църква е била посветена на Възкресение Христово. В този момент манастира не е действащ. Обявен е през 1927 година за паметник на културата. Манастирският комплекс се състои от осем сгради, включително частично запазен храм, монашески килии, кухня, трапезария, изба. Баптистерият, фрагменти от стенописи са оцелели до наши дни. Освен монашеските погребения са открити гробовете на около 30 ктитори, което говори за високата репутация на манастира в миналото.
На 17 февруари 2022 румънската православна митрополия на Мунтения и Добруджа е финализирала и одобрила текстовете за канонизацията на Теофана царица Българска.
Още на следващия ден нейната канонизация е одобрена от Светия Синод на Румънската православна църква.
Нейният празник се чества ежегодно на 28 октомври.