петък, април 05, 2019

Молитвената броеница

Таня Илиева


Броеницата, която всички православни монаси имат и много от православните хора използват, е обикновено направена от вълна  и в различни размери. От много малки, до много големи:33 възела, 50 възела и т.н. и всеки възел се състои от девет кръста.
Според преданието преподобни Пахомий Велики през 320 година основава първия манастир в Ебада с помощта  на свети Антоний. Той започнал да търси начин, за концетрацията на монасите в молитвата. Тогава архангел Гавриил го посетил и показал на преподобния Пахомий как да изработи броеницата. Тя е била предназначена за неграмотните монаси, които не са могли да четат от книгата молитвата, а ги изричат според броя на Иисусовите молитви. На практика тя е нямала друго предназначение.
В практиката на Православната Църква, няма строги правила за използването на броеницата при молитвата. Основната молитва тук е Иисусовата:,, Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй мене грешния", или само,, Господи, помилуй ме". И в тази кратка формула, онзи който познава истинската молитва, намира цялата пълнота на благодатта.
Броеницата се нарича духовен меч, който се дава на монасите при тяхното замонашване, която напомня за вечната молитва. Броеницата може да служи при молитвата и за отброяване на Иисусовите молитви. Тук е необходима благословията на духовен наставник, за да не се навреди на духовното възхождане. Това е много важно за миряните, които имат желание да практикуват молитвата с броеница. Тя трябва да ни напомня за постоянната молитва, а не толкова за спазването на специално молитвено правило, което не прави изключение. Освен Иисусовата, могат да се използват и други молитви например,, Отче наш", или ,, Богородице Дево, радуйся" или наша молитва, която се идва от сърцето ни. Но винаги трябва да имаме благословията на духовният ни наставник.
Молитвата с броеница трябва да остане винаги незабелязана за страничните хора. Изключение от това правят монасите, които имат специална благословия за това.

Ето какви съвети дава старицата Макрина на онези, които искат да използват броеницата за извършване на своята молитва.
Игумения Макрина през 1965 година по Божие откровение дава нов живот на разрушения от османците  манастир,, Свето Благовещение" в Неа Макри, където открива нетленни мощите на свети Ефрем Нови, великомъченик и чудотворец, и изписва неговата икона. Той винаги и неизменно до края на нейният живот я подкрепя.
Враговете на човека никак не спят и непрестанно се стремят да го тласнат към грях. И оттам, с помощта на греха и личните човешки страсти, към бездната на ада. Да бъдат посрещнати тези врагове няма друг начин, освен чрез молитвата. Четенето на душеполезни книги е нещо добро и ползотворно, четенето или участието  в църковните богослужения също ни помага в тази борба, доколкото е възможно. Но за  мнозина има и друг един начин, който може да замества  останалите начини за моление  и това е броеницата.
При всеки възел се призовава името на Господ, като се казва кратката молитва,, Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй ме" или,, Господи Иисусе Христе, помилуй ме". Ще започнеш така:,, По молитвите на светите наши Отци,Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амин. Слава Тебе, Царю небесни. Трисветое. Отче наш. Псалом 50.
После, веднъж в деня, кратка лично съставена молитва, съдържаща кратко славословие, благодарение, изповед, молба за опрощение на твоите в Христа братя по бран и молитва с броеница, както следва:

  • Вечерня с броеница или пък по часовник без броеницата. Ползва се броеница с 300 възела или трикратно по 100 възела така: три по 300 на Христа, или 15 минути, една броеница от 300 на Пресвета Богородица, или 5 минути.Една стотица на светеца на седмицата,2 минути.
  • Повечерието е същото като вечернята плюс две по 300 на Богородица, 10 минути и стотица на Ангела - пазител, 2 минути
  • Полунощница четири по 300 на Христа, 15 минути; една от 300 на Богородица, 5 минути.
  • Утреня девет по 300 на Христа, или 1 час, три по 300 на Богородица, или 15 минути, по една стотица на светеца на деня, на светеца на енорията, на светеца на седмицата, подобно на вечернята, една по 300 на Всички светии, или 5 минути.
  • За свето Причастие или четири по 300 на Христа, или 15 минути, една по 300 на Богородица, или 5 минути.
  • Параклис на Христос, Богородица или светец, две по 300, или 10 минути.
  • Часове 1-ви,6-ти, 7-ми шест по 300 на Христа, или 1 час,две по 300 на Богородица, или 10 минути.
Ако нямаш много свободно време, пътуваш с автобус или където и другаде да се намираш, вместо да подхващаш разговори с този или онзи, погледни часовника си, затвори се в себе си и казвай молитвата, както  описахме по-горе.
С помощта на този навик, непрекъсваемо внимание и непрестанна молитва ти ставаш труднодостижима цел на лукавия. При придобиването едновременно с това и на любов, обич, вяра, съчуствие, спокойствие, самокритичност, надежда в Бога, редовна изповед и причастяване,  ти придобиваш над себе си здрав щит и обгръщайки се с благодатта Божия ставаш почти недосегаем за смъртните стрели на дявола. Господ е казал:,, Без Мене не можете да вършите нищо"( Йоан 1:3)
Затова, знаейки своята болест, смири се и възложи своята надежда на Бога, за да не отпаднеш. И във всичко прославяй Отца и Сина и Светия Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.

     При броеницата казваме така:
На Христос: Господи Иисусе Христе, помилуй ме
На Богородица: Пресветая Богородице, спаси ме
На светията на енорията на деня и на седмицата:Свети..... моли се за мен(моли Христа Бога за мен)

В понеделник Свети Архангели, молете се за мен( молете Христа Бога за мен)
Във вторник: Кръстителю Христов, спаси ме с твоята сила
В сряда и петък: Кръсте Христов, спаси ме с твоята сила.
В четвъртък Свети Апостоли, молете се за мен и Свети Николае, моли се за мен(моли Христа Бога за мен)
В събота Вси светии, молете се за мен(молете Христа Бога за мен)
В неделя Света Троице, помилуй ме
За Ангела - пазител : Светий ангеле мой, опазвай ме.

                     Това наставление на старицата Макрина ни е предадено в книгата,, Игумения Макрина- майка на моята душа", която е написана от една от многото нейни духовни дъщери Георгия Замбетаки- Бабани 

Translate