Таня Илиева
Полагане на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна е празник, на който се отдава почит на една от реликвите останали от Пресвета Богородица.
Според преданието, ризата на Пресвета Богородица била намерена от двама братя, византийски аристократи Галвий и Кандид, които по време на управлението на император Лъв Първи били на поклонническо пътуване в Светите земи. Когато били в град Назарет те отседнали в къщата на една възрастна еврейка, където забелязали една стая с много запалени свещи и горящ тамян, там имало и много хора, които били болни от различни болести и се надявали да се излекуват. Двамата братя попитали с какво е свързано това почитание. Получили отговор,че това е ризата на Пресвета Богородица, с която била облечена по време на раждането на Иисус Христос. Тя била завещана на една вдовица за съхранение от самата Богородица.Вдовицата я съхранявала през целият си живот и я предала на една девица от семейството си. Двамата братя изкарали нощта близо до светинята, те взели мерките сандъка, в които се намирала светинята и поръчали в Йерусалим точно копие на него и златен покров. Когато напускали Назарет подменили сандъците и отнесли със себе си реликвата в Константинопол.
Галвий и Кандид сложили реликвата в домашната си църква и тайно я съхранявали, но многобройните чудеса, които ставали ги принудили да признаят за реликвата на император Лъв и патриарх Генадий Първи.През 458 година, ризата била положена в църквата на Пресвета Богородица, построена на брега на
Влахернският залив.В чест на това събитие бил установен празника„ Полагане на честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна“ В по-късни времена били поставени там омофора и част от поясът на Пресвета Богородица, според едно от решенията на Шестият Вселенски събор.
църквата„ Пресвета Богородица Влахернска“ |
След един пожар, които е унищожил църквата във Влахерна, местонахождението на ризата се губи. Има различни версии за нейното местонахождение. Една от тях е,че императрица Ирина Константинополска я изпратила на Карл Велики като подарък, чийто внук Карл Плешиви я е подарил на катедралата в град Шартр през 876 година. Има предание,че през 1145 година е имало пожар и няколко духовници са се скрили в криптата, където се е съхранявала е останала невредима.За покрова на Пресвета Богородица се предполага, че се намира в град Аахен. Частици от ризата има в Русия, Латеранската базилика в Рим, в църквата„ Света Богородица Влахернска“ в Зугдиди(Грузия), в Бачковският манастир.