сряда, юни 07, 2017

Катакомбите на Домицила в Рим са достъпни вече за посещение


Таня Илиева 

Катакомбите  на Флавия Домицила  внучката на император Веспасиян , в Рим са  реставрирани и достъпни за посещение . Те са  уникален паметник на раннохристиянското изкуство . 

Катакомбите на Домицила са разположени под римската базилика на светите Нерей и Ахилея . Общата квадратура е 12 километра , обхващащи подземните галерии . Катакомбите на Домицила са най- обширните заедно с тези на свети Калист в Рим . И катакомбите на Домицила са много по-добре запазени . Те са били собственост на рода на Флавиите . Към този род е принадлежала и Флавия Домицила , която била внучка на император Веспасиян . Тя е била омъжена за Тит Флавий Клеменс . През 95 година съпруга и е станал консул , като в същата година той е бил наказан от император Домициан , а Флавия Домицила била изпратена в изгнание на остров Падатерия , близо до град Неапол , обвинението и било за престъпления от религиозен характер . От ,, Римската история “ на Дион Касий научаваме че , ,, против тях са били повдигнати обвинения за безбожие , по които били осъдени много други хора , които практикували иудейски обичаи “ 

Сведения за приемането на Домицила на иудеизма , се съдържат в книгата Талмуд . Но християнските автори правят предположение , че Флавия Домицила и Тит Флавий Клеменс са приели християнството . И те били причислени  към светиите на Римокатолическата църква и Православната църква . Паметта на Флавия Домицила се чества на 12 май . Паметта на Тит Флавий Клеменс се чества на 22 юни .

Има предположение ,че самата Домицила е давала позволение да се погребват в галериите християни , отначало от семейството ѝ които  са изповядвали  християнството и след това хора , които принадлежат към християнската община в Рим . Датировката на погребенията в катакомбите на Домицила са приблизително от 2 век- 3 век . 
Широката известност на катакомбите са донесли уникалните фрески . Тук са намерени изображения на Иисус Христос и апостолите , и едно от най-старите изображения  на Христос като Добрият пастир с агне на рамената си . Може да се видят изображения на пророк Данаил в ямата с лъвовете , Дева Мария на престола , поклонението на влъхвите , където са четирима , а не трима . Наред с християнските сюжети има и много с езически и светски характер . 

Но високата влажност в подземните  галерии е предизвиквала много тревоги в учените . И така през 2014 година е започнала реставрацията на фреските в катакомбите на Домицила , като е използван лазер за целта . Барбара Мацеи е ръководител на хората които реставрират . Тя разказва , че не са могли да  почистят много от замърсените участъци  на вече откритите фрески , и затова били разкрити изображения , който са били по-рано невидими под плътния слой наслоения . 
„ Честотата на двумилиметровия лъч на  лазера може да се регулира , за да се отстранят определени цветове - в този случай е голямото наслояване на черен цвят . Ние работихме милиметър по милиметър , за да снемем мръсотията “ - казва Барбара Мацеи . 

При работата в две от гробниците реставраторите са открили библейски сюжети , например как Иисус Христос е нахранил пет хиляди човека с пет хляба и две риби . Също има изображение на  пекар с мярка за зърно и цял цикъл фрески , които показават , как зърното се доставя от Египет в Рим и как се приготвя хляб за града . 

В целият си вид са възстановени два от участъците в катакомбите . Т.нар „гробница на пекарите “ , това е погребална камера от 3 век , украсена с фрески , които включват и много езически мотиви . Има много изображения на амурчерта , които са били използвани при детските погребения . За огромно съжаление , фреските са пострадали от ръцете на средновековни мародери .  Цели участъци са  били демонтирани за да бъдат продадени . 

При реставрацията са открити и свидетелство за човек , който е открил катакомбите на Домицила след хиляди години след като били забравени и запуснати . На една от стените реставраторите намерили надпис „BOSIO“ , който е бил направен с въглен . 
Антонио Бозио бил незаконороден син на Джовани Отон Бозио , участник и хронист на отбраната на Малта по време на Голямата обсада през 1565 година , когато османците се опитали да превземат острова  . Антонио е роден през 1575 година и бил възпитан  в Рим от чичо си Джакомо . През това време в Рим имало небивал интерес към старите християнски катакомби . През 1578 година били преоткрити катакомбите на Джорадни  с фрески и надписи на гръцки език и латински.

Антонио Бозио слушал за откритията  от своите учители и приятелите на баща му . И  така интереса му към римските потайности растели с всеки изминал ден . И един ден той започнал своята експедиция в катакомбите на Домицила и оставил своя автограф написан с въглен . Той смятал ,че това са катакомбите на свети Калист. Чак през 19 век Джовани Батиста де Роси , археолог стигнал до заключението , че катакомбите на Домицила са нещо отделно .

Според суперинтенданта на папската комисия по свещена археология Фабрицио Бисконти „ Богатите римляни са последните , които са се обърнали към християнството . До 4 век те са били езичници “

















Translate