Таня Илиева
Неделята на всички светии в православието , Денят на вси светии при римокатолиците е празник , на който се прави възпоменание на паметта на всички светии , който са канонинизирани , както и тези които са неизвестни за Църквата .
В православната църква празника се празнува в първата неделя след Петдесетница , а в Римокатолическата църква на 1 ноември .
Терминът „ Вси светии “ обхваща всички светии които са канонизирани , както и тези които са останали неизвестни на нас и затова не ги почитаме с отделен празник .
В Православната църква Вси светии се празнува в първата неделя след Петдесетница , или на 8 седмица от Възкресение Христово .
Празникът е известен още от края на 4 век и началото на 5 век . Има една проповед на свети Йоан Златоуст в памет „на всички светии , по света които са пострадали “ , и в нея се посочва ден , на който да се празнува . Също сред песнопенията на Ерфем Сирин се споменава една дата , която е фиксирана за празнуване на паметта на всички светии и това е 13 май .
В сирийският Лекционарий се посочва петък след Възкресение Христово като ден за празнуване . В Йерусалимската практика от периода 5-7 век има празник посветен на всички мъченици на 22 януари и един празник посветен на всички апостоли и светии , и приелите тяхното учение на 16 април .
Студийският , и после Йерусалимският Типикон окончателно са поставили празникът на всички светии в първата неделя след Петдесетница . И по този начин последователността на празниците имат една логическа връзка : светиите са просияли в различно време и място , но те всички са просияли по благодатта на Светия дух , чиито празник е Петдесетница .